Б ългарските депутати дебатираха вчера вота на недоверие срещу правителството на малцинството преди днешното гласуването, което може да доведе до сваляне на премиера центрист Кирил Петков, избран само преди месеци с обещания да се бори с корупцията, пише "Асошиейтед прес" в свой материал от София.
Приключиха дебатите по вота на недоверие, гласуването е утре вечер
Парламентът ще гласува предложение, внесено миналата седмица от дясноцентристката опозиционна партия ГЕРБ и свързано с управлението на публичните финанси и икономическата политика на правителството в условия на рязко повишаваща се инфлация.
Кирил Петков: Имаме "План Б", ако вотът на недоверие свали правителството
Агенцията отбелязва, че коалицията на Петков контролира 109 от общо 240-те места в парламента, след като един от коалиционните партньори - популистката партия "Има такъв народ" преди дни се оттегли от правителството заради недоволство от финансовата му политика и отношенията на страната със съседна Северна Македония.
Протест в защита на правителството, Петков се присъедини
Макар петима депутати от "Има такъв народ" да преминаха в лагера на Петков, той ще се нуждае от поне още шест гласа, за да оцелее при вота, напомня АП.
Агенцията посочва също, че около 1000 души са се събрали вчера край сградата на парламента на демонстрация в подкрепа на управлението на Петков, а няколкостотин са участвали в антиправителствен протест при парламента.
АП цитира програмния директор на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов, който казва, че искането за вот на недоверие е резултат от "вътрешни пререкания за разпределението на бюджетните средства".
Привърженици на "Възраждане" на протест пред парламента
"Това не е подходящ момент за България да бъде без парламент", казва той пред Асошиейтед прес.
"България е на път да получи около 4 милиарда (евро) от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС, но трябва да приеме пакет от около 20 закона, преди това да стане. България се нуждае от тези пари", подчертава Стефанов.
Иванов: Предсрочни избори ще блокират работата на изпълнителната и законодателната власт
Той прогнозира също, че настоящата криза, особено ако се проточи и доведе до нови избори, ще облагодетелства "сили, които ще са много по-близки до Русия и ще спечелят по-голямо парче от баницата", а това може да създаде проблеми със западните партньори на България.
След редовното заседание в сряда, депутатите се събират извънредно вечерта в същия ден. Извънредното заседание е насрочено за 19.10 ч.
То ще включва една единствена точка - гласуване на вота на недоверие.
Във вторник близо 8 часа народните представители обсъждаха вота на недоверие към правителството с премиер Кирил Петков.
Причината за късния час е, че трябва да минат 24 часа след дебата.
Вносители на вота са ГЕРБ-СДС, те имат 67 депутати. Против правителството са също и от ДПС, ИТН и „Възраждане“, или общо 125 гласа. Управляващите събират общо 115 гласа – „Продължаваме промяната“, БСП, „Демократична България“ и шестимата независими, отцепили се от ИТН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!