Е вродепутати проучват възможността да внесат искане за вот на недоверие срещу Европейската комисия, потвърди днес говорител на Европейския парламент. Засега искането не е внесено.
"Научихме новината, засега няма внесено искане. Евродепутати са се задействали, за да проверят дали това е възможно да се направи", добави говорителят.
Той уточни, че за внасянето на искането са необходими подписите на една десета от общия брой на евродепутатите, т.е. 70 евродепутати трябва да подкрепят предложението, за да бъде разгледано и подложено на гласуване.
Валенса: ЕС да се разпусне, вместо да прави компромиси
"Ако това се случи, ще дадем много повече информация", добави говорителят. Правилата предвиждат вотът на недоверие да бъде одобрен, ако срещу ЕК гласуват 2/3 от евродепутатите.
По-рано днес европейски медии съобщиха, че евродепутати желаят да се гласува вот на доверие срещу ЕК заради решението за одобрение на плана на Полша за икономическо възстановяване. Телевизия "Евронюз" уточни, че групата "Обнови Европа" възнамерява да внесе искането, като отбеляза, че при приемането на решението на ЕК за одобрение на полския план петима еврокомисари са гласували "против" или са изразили възражения.
Евродепутатът Софи инт Велд ("Обнови Европа") написа в Туитър, че полският план не преследва целите за върховенство на закона. Групата на социалистите и демократите миналата седмица настоя Варшава да предприеме трайни промени, преди да получи достъп до европейските средства. Групата на Европейската народна партия определи действията на полското правителство като "мудни и неефективни". По искане на групата на Зелените утре ЕП ще обсъди споровете около полския план, чието окончателно одобрение зависи от Съвета на ЕС.
ЕС започна съдебни действия срещу Полша
Миналата сряда ЕК даде зелена светлина на полския план за възстановяване на стойност 35,4 млрд. евро, който беше замразен за повече от година поради нарушения на принципите на върховенството на закона и независимостта на съдебната система.
Тримата лидери на „Обнови Европа“ обаче смятат, че промените направени от Полша са недостатъчни, въпреки отмяната на временното отстраняване на съдия и гласуването в полския парламент за премахване на дисциплинарната камара, която трябва да контролира съдиите.
Условията, поискани от Комисията, "не отговарят на изискванията на Съда на Европейския съюз (СЕС) и не са в отговор на отказа на полските власти да признаят върховенството на правото на ЕС", а Полша "не показва намерение да възстанови напълно независимостта на съдебната власт", критикува Софи инт Велд и обвини председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, че е "създала голям политически проблем".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!