Президентът на Молдова Владимир Воронин, чиито втори мандат изтича, днес официално обяви оставката си.
Преди няколко дни стана ясно, че той има намерение да се оттегли, поради невъзможността да се съвместява длъжността държавен глава с депутатската дейност. Наблюдатели коментират оставката като ясен знак, че комунистите ще бъдат твърда опозиция на новото прозападно мнозинство.
Новият молдовски парламент бе избран на предсрочни избори на 29 юли. Предишният парламент, съставен след изборите на 5 април, бе разпуснат, тъй като не успя да избере президент.
При втория вот мнозинство в парламента получи досегашната опозиция, която образува коалиция "За европейска интеграция". За председател на парламента бе избран Михай Гимпу.
В телевизионно обръщение Воронин заяви, че "с тежко сърце предава управлението в страната в ръцете на новата власт".
Той добави, че целият екип от негови привърженици и съратници, който бил формиран в продължение на осем години, заедно с него излиза в оставка.
Воронин изтъкна успехите на Молдова през годините на неговото управление и заяви, че не приема пътя, по който се кани да тръгне новата власт.
Не вярвам, че политици, които се обединиха единствено на базата на отрицанието и пълното очерняне на тяхната страна са способни да предложат на обществото позитивна програма, заяви Воронин.
Преди да се оттегли от поста си, той подписа указ за освобождаване на премиера Зинаида Гречани и на седем министри, които бяха избрани за депутати.
За временно изпълняващ длъжността министър-председател е назначен министърът на правосъдието Виталий Пирлог.
Самият Воронин също става член на парламента, където ще оглави фракцията на преминалите в опозиция комунисти.
Според конституцията на Молдова при оставка на президента неговите функции като държавен глава се поемат от председателя на парламента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!