П равителството на Хондурас ще пусне на свобода лабораторно отгледани комари, които са умишлено заразени с бактерия, която им пречи да разпространяват треската денга.
Правителствени учени ще работят с благотворителната организация "Лекари без граници" (MSF), за да оценят ефективността на експеримента за намаляване на броя на инфекциите.
Brazil will be the first country to launch a nationwide program to release Wolbachia-modified mosquitoes, which are expected to protect up to 70 million people from dengue fever over the next 10 years https://t.co/DRmzjTFsmz
— Harvard University (@Harvard) August 23, 2023
Въпреки че комарите все още хапят, последните изследвания показват, че отгледаните в лаборатория комари се борят с опасната треска денга, която обикновено разпространяват.
Учените твърдят, че досегашните проучвания показват, че комарите, заразени с определена бактерия, може да не са в състояние да разпространяват денга. Това означава, че те не могат да пренасят вируса.
Комарите в тази лаборатория са били заразени с бактерии, които могат да блокират способността им да пренасят вируси. Бактерията, с която са заразени, се нарича волбахия.
Според изследователите това е естествено срещаща се бактерия, която се пренася от 60 % от видовете насекоми, включително плодови мухи, водни кончета и молци.
Wolbachia: the wonder bug that could prevent mosquitoes spreading dengue fever https://t.co/nuy4gDGw86 pic.twitter.com/bSyKzQCVwo
— Alaturka News (@alaturkanews) August 28, 2023
Причината, поради която учените се интересуват толкова много от тази бактерия, е, че тя пречи на вирусите да се развиват и размножават в комарите Aedes.
Хондурас следва примера на Индонезия, Виетнам, Бразилия и Австралия, които пускат специално отгледани комари. Досега в света са създадени само няколко подобни лаборатории.
Световната програма за комарите (WMP) твърди, че насекомите, заразени с волбахия, са били използвани успешно в дванадесет държави.
Сега комари, носещи бактерията волбахия, ще бъдат пуснати в квартал El Manchén в Тегусигалпа.
Лекарите в Хондурас съобщават за повече от 10 000 случая на вируса денга всяка година.
Wolbachia-infected mosquitoes to be released in stages to curb dengue https://t.co/IUr36jq5t7
— TheVibes.com (@thevibesnews) August 26, 2023
Резултатите от индонезийско проучване, публикувани в New England Journal of Medicine, потвърждават, че заразяването на комарите с волбахия не само е намалило случаите на денга със 77 %, но и броят на хората, които обикновено биха се нуждаели от болнично лечение, е намалял драстично с 86 %.
По данни на Световната здравна организация годишно се регистрират 390 млн. случая на заразяване с вируса денга, а 3,9 млрд. души в световен мащаб са изложени на риск от заразяване. СЗО твърди, че треската може да бъде смъртоносна, но повечето хора се възстановяват след две седмици, като за овладяване на болката се предписва парацетамол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!