В ойната между Израел и “Хамас” означава, че икономиката на Западния бряг страда. Служителите на Палестинската автономия не са получавали подобаващо заплащане от седмици, а разрешителните за работа на палестинците, работещи в Израел, са били отнети - това са само част от проблемите.
Това съобщава Хенри Уилкинс за Voice of America (VOA) в своя репортаж от Рамала. Хенри Уилкинс, който работи като видеограф, разговаря с търговци, чийто бизнес е замрял, а бизнесмените твърдят, че безработицата може да доведе до граждански безредици.
В една от индустриалните зони на Рамала Абу - Мохамед Якуб, производител на метални изделия, който изработва решетки за прозорци и врати, казва, че откакто войната е започнала през октомври, клиентите нямат много пари, а чековете на тези, които са направили поръчки, обикновено се бавят. Той посочва, че цените на доставчиците му са “скочили до небето”.
"Никой не може да отиде в Израел, за да осъществи доставките, защото разрешителните за пътуване са отнети. Ето защо продуктите и суровините са по-скъпи. Всеки, който все още има запаси отпреди войната, също ги продава на по-високи цени", коментира Якуб.
Според палестинското министерство на националната икономика от 7 октомври насам Израел е отнел разрешителните за пътуване на 130 000 палестинци, които преди това са работили или са се занимавали с бизнес в Израел, което затруднява, ако не и прави невъзможно, изкарването на прехраната им, предава VOA.
Израелските политици посочват като основна причина опасенията за сигурността на палестинците, които влизат на израелска територия.
Но проблемите с икономиката на Западния бряг, дължащи се на войната, не свършват дотук.
Тъй като Западният бряг не контролира границите си, Израел събира данъци от негово име. Освен допълнителните претърсвания на превозни средства, от октомври насам Палестинската автономия, която администрира Западния бряг, отказва да приеме данъчните плащания в знак на протест, след като Израел се опита да задържи част от тях заради войната в Газа.
Оттогава Палестинската автономия не е в състояние да изплаща изцяло заплатите на служителите си, като например на Муате Ел-Баргути, който работи в отдел, занимаващ се с противодействие на израелското заселване в Западния бряг.
"Разбира се, икономическото положение ни засяга, но ние трябва да се справяме с условията, наложени от окупаторите. Израелците казват, че това се прави, за да се избегне плащането на заплати за семействата на терористите, но това е израелска политика, насочена срещу всеки палестинец", категоричен е Муате Ел-Баргути.
Ел-Баргути казва, че през последните три месеца е получил само около 17% от обичайната си заплата.
Повечето израелски контролни пунктове по пътищата също създават проблеми.
"Въздействието на израелските контролно-пропускателни пунктове, създадени от октомври, е значително. Това означава, че селскостопанските продукти, които трябва да бъдат пренесени, гният. Производството отнема повече време, газ и транспортни разходи, което прави продуктите нерентабилни за палестинците", независимият анализатор Исмат Мансур.
Относно това дали се вижда краят на икономическите проблеми на Западния бряг, един от експертите казва, че Израел вероятно ще трябва в крайна сметка да възстанови обратно правата на палестинските работници.
Сред политическите коментатори съществува загриженост, че ако скоро не се направи нещо за прекратяване на натиска на Западния бряг, това може да доведе до граждански вълнения и повече проблеми със сигурността на Израел, коментира Хенри Уилкинс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!