Б руталните атаки на "Хамас" срещу Израел и продължаващият военен отговор на тях породиха през последните дни много въпроси, свързани с регионалната и глобалната енергийна сигурност.
Както винаги, когато в Близкия изток възникнат нови конфликти, първият въпрос, който вълнуваше мнозина анализатори, беше за посоката на движение на цените на петрола. Реакцията на пазара досега беше доста приглушена, като в началото на петъчната търговия цените на суровия петрол се повишиха с около 5%. Изглежда, че тази тенденция ще се запази, ако не се стигне до някаква значителна ескалация на конфликта извън Израел и Газа или до решение на представителите на администрацията на Байдън да възобновят прилагането на американските санкции върху износа на ирански петрол, чието изпълнение тихомълком спряха в края на 2022 г.
Дарения в криптовалути: Парите на "Хамас"-накъде водят следите
След като израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обеща наземна кампания за изкореняване на "Хамас", а президентът Джо Байдън обеща пълна подкрепа от страна на САЩ, се повдигат и други въпроси около регионалната и глобалната енергийна сигурност. Сред тях се откроява статутът на правителството в Катар и износът на втечнен природен газ (LNG) от страната, който служи като жизненоважен източник на крайно необходими доставки на природен газ за Азия, Европа и Обединеното кралство.
Въпросите, свързани с Катар, са породени най-вече от силните му връзки както с "Хамас", така и с Иран, който е основният финансист и спонсор на "Хамас". "Хамас" поддържа централата си в катарската столица Доха и получава голяма част от финансирането си от катарското правителство. По данни на Фондацията за защита на демокрациите през последните години Катар е предоставял на "Хамас" между 360 и 480 млн. долара годишно, което позволява финансирането на социални услуги и укрепването на властта на терористичната групировка в Газа.
Джо Байдън пристигна в Израел и обеща подкрепа
Силните връзки на Катар както с "Хамас", така и с Иран, пораждат опасения, че той може да бъде въвлечен в отговора на Израел и САЩ на терористичните атаки. Връзките на Катар с Иран бяха фактор за споразумението между САЩ и Иран да изберат банките в Доха като хранилища за средствата в размер на 6 млрд. долара, освободени на иранското правителство от администрацията на Байдън като част от размяната на заложници между двете страни през септември.
След нападенията на "Хамас" срещу Израел тези 6 млрд. долара станаха повод за критики към правителството на Байдън, като се твърдеше, че Иран е използвал парите за финансиране на операциите на "Хамас". В четвъртък "Ню Йорк Таймс" съобщи, че след няколкодневни преговори правителството на Катар се е съгласило да замрази тези средства и да откаже достъп на иранското правителство до тях.
В плен на „Хамас“: Възможни ли са преговори с терористите
На въпрос за подобно споразумение с Катар държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен не го потвърди открито, но заяви, че "нито едно от средствата, които сега са отишли в Катар, всъщност не е било изразходвано или достъпно по какъвто и да е начин за Иран". Говорителят на Белия дом Джон Кърби също не беше ангажиран, когато му беше зададен същият въпрос, но все пак заяви: "Всеки цент от тези пари все още се намира в катарска банка. Нито една стотинка от тях не е похарчена."
Независимо от действителния статут на тези средства, съобщенията за сътрудничеството на Катар със САЩ във връзка с разпореждането с тях би трябвало донякъде да намалят опасенията относно постоянната наличност на износа на втечнен природен газ от страната.
"Хамас": Израел удари болница, стотици загинали
Няма съмнение относно жизненоважната роля, която Катар играе в снабдяването на световния пазар на втечнен природен газ. Преди 2022 г. Обединеното кралство редовно получаваше по-голямата част от своя внос на втечнен природен газ от Катар. Но огромното увеличение на износа на втечнен природен газ от САЩ в отговор на войната на Русия срещу Украйна му позволи да изпревари Катар като най-голям търговски партньор на Обединеното кралство в областта на втечнения природен газ, доставяйки повече от половината от целия внос на Обединеното кралство. Данните, поддържани от правителството на Обединеното кралство, показват, че Катар все още доставя повече от 30% от британските нужди от втечнен природен газ и подобен дял от общия европейски внос. Природният газ е жизненоважен за производството на електроенергия, отоплението, промишлеността и за други цели.
Азия е другата основна дестинация за катарския LNG, като през 2021 г. тя ще получи 70% от катарския износ. Основните азиатски вносители включват Китай, Южна Корея, Индия, Япония и Пакистан. Всяко прекъсване на износа на катарски втечнен природен газ би довело до сериозни икономически последици както на европейския, така и на азиатския континент.
Иран: Израелците трябва да бъдат съдени за своите престъпления
Географското разположение на Катар близо до средата на Персийския залив служи като ключов фактор тук. Тази реалност още веднъж подчертава критичното естество на способността да се поддържа отворен поток на корабния трафик през Ормузкия проток - тясната пресечна точка, свързваща Персийския залив със световния океан и световните пазари за суров петрол и втечнен природен газ. Тази цел е ключова роля, изпълнявана от военноморските сили на САЩ от края на Втората световна война. Иран, който се намира от едната страна на пролива, често се е опитвал да възпрепятства корабоплаването в него, а напоследък под различни предлози се опитва да превзема кораби. В отговор САЩ преместиха сили в района.
Всяко значително изостряне на конфликта между Израел и "Хамас", което заплашва да наруши този поток, води до широкообхватни последици за световната икономическа и енергийна сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!