Н а 15 ти юли Сирия ще гласува, за да избере 250 членния си парламент. Изборите ще се проведат само в контролираните от правителството територии, което е едва две трети от територията на държавата. Това са четвъртите такива избори след началото на Сирийската гражданска война през 2011 г.
(Във видеото научете повече за: Затворите за заподозрени от ИДИЛ в Сирия)
Войната в Сирия
Сирия е управлявана от династията на Асад, първо Хафез ал-Асад и след това сина му Башар ал-Асад през 2000 г. По време на управлението им сирийците са подложени сериозна политическа репресия, но авторитарният им режим успява да ограничи ислямския фундаментализъм в Сирия. През 2011 г. избухват протести против 10 годишното управление на Башар ал-Асад. Протестите биват потушени от Правителствени сили за сигурност, което води до ескалация на напрежението. През следващото десетилетие Сирия изпада в хаос и война като мнозина градове попадат под обсада. Тогава на сцената се появява Ислямската държава, която успява да завземе голяма част от територията на Сирия и Ирак. Според Хюман Райтс Уоч около
618 000 души умират във войната и милиони са принудени да напуснат домовете си.
Асад успява да се задържи на власт, поради подкрепата, която получава от Русия и фактът, че голяма част от малцинствата го подкрепят поради неговите светски позиции, за разлика от сунитския ислямизъм на голяма част от сирийската опозиция.
Част от сирийците избират да забравят престъпленията на Башар ал-Асад и се отказват от революционната си дейност. След поражението на Ислямската държава светът забравя за войната в Сирия и Асад. След офанзивата в Идлиб, в северозападна Сирия, военните действия биват поставени в пауза. По-голямата част от страната освен северната част попада твърдо под контрола на Асад. В очите на много сирийци, Асад най-накрая е възвърнал донякъде стабилността в държава и ако изключим скорошната ескалация между Сирия и Израел, в Сирия на Асад вече има сигурност.
Икономическа нестабилност
Въпреки че войната в момента да е технически поставена на пауза, Сирия така и не успява да възстанови разбитата си икономика. Брутният вътрешен продукт не се възстановява след срива през 2011, инфлацията е над 100%, сривът на сирийския паунд продължава и множеството санкции наложени от Запада не помагат на Сирия да се възстанови. Според някои икономисти поради тези обстоятелства сирийската икономика е пред срив и милиони сирийци вече живеят в бедност.
Стабилно ли е управлението на Асад?
Въпреки ограниченията спрямо свободата на словото и политическите репресии в Сирия недоволство спрямо Асад се проявява от време на време в районите управлявани от правителството. Ас-Суейда е град в южна Сирия населен предимно от религиозната общност друзи, там от 2020 избухват няколко протести против Башар ал-Асад и икономическата му политика. Това е контраст на позицията им по време на войната, когато друзите обявяват неутралитет и за разлика от други религиозни малцинства подкрепят Башар ал-Асад. Сирийският президент не иска насилствено да потуши протестите както е направил през 2011, вероятно за да избегне нова ескалация на гражданска война. За това освен няколко фатални инциденти по време на протестите Асад е по-толерантен към размириците и отстъпва пред определени техните искания.
Сирия на международната сцена
Анализаторите прогнозират, че статукво в Сирия ще продължи и сирийската външна политика ще остане непроменена, както и подкрепата на Сирия за групировките "Хамас" и "Хизбула" във войната срещу дългогодишния им враг - Израел. Сирия е и един от най- близките съюзници на Русия. По време на гражданската война, Владимир Путин подкрепя Башар ал-Асад срещу опозицията и в знак на благодарност Асад дава на Русия военноморска база на брега на сирийското Средиземноморие. На 29 ти юни 2022 Сирия дори признава като независими Народните републики на Донецк и Луганск, което води до край на дипломатичните отношение между Сирия и Украйна.
Ще променят ли нещо изборите?
На изборите само определени кандидати одобрени от правителството могат да участват, като управляващата Сирийска Баас партия и нейни съюзници. Сирийската опозиция или вече не е в страната, или е избутана в северната част на Сирия, която не е под контрола на правителството и така тя няма да може да участва на тазгодишните избори. На предишните избори през 2020 едва 33.17% от сирийците са гласували, като според правителството ниската избирателна активност се дължи на COVID пандемията. Асад на всяка цена иска да предотврати подобна ниска избирателна активност. Неговата цел е да покаже на международната общност, че има подкрепата на гражданите си, въпреки тежките условия.
Автор: Йоан Александър Странджалиев
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!