Т елевизия на военните в Мианмар обяви днес, че въоръжените сили поемат контрол над страната за една година, предаде Асошиейтед прес.
Говорител на телевизионния канал "Миявади" цитира параграф от съставената от военните конституция, който позволява на армията да поема контрол по време на национално извънредно положение.
Говорителят каза, че причина военните да предприемат тези действия отчасти е това, че правителството не е реагирало на твърденията им за масови изборни измами на вота през ноември и че не е отложило изборите заради кризата с коронавируса.
Съобщенията бяха направени след дни на безпокойство от заплахата за военен преврат (отречена от военните), в деня, когато новият парламент трябваше да започне работа.
Breaking News: Myanmar’s leader, Daw Aung San Suu Kyi, was detained in an early-morning raid, the government said, fueling concern of a possible coup. https://t.co/vs2CW9p40Y
— The New York Times (@nytimes) January 31, 2021
Арестуването на висши политически ръководители и прекъсването на комуникациите бяха първите признаци, че са задействани планове за завземане на властта. Телефонните връзки с Найпидо и интернет достъпът там бяха прекъснати. Няма връзка и с партията на задържаната лидерка Аун Сан Су Чжи.
Според новинарския интернет сайт "Иравади" освен Аун Сан Су Чжи и президентът Вин Мин, са арестувани също членове на Централния изпълнителен комитет на партията, депутати и членове на регионалните власти.
BREAKING: Reports say a coup is underway in Myanmar and leader Aung San Suu Kyi has been detained as communications appear to be cut. https://t.co/MZOEhHwVaR
— The Associated Press (@AP) February 1, 2021
Седемдесет и пет годишната Аун Сан Су Чжи е най-влиятелният политик в страната си и стана неин ръководител, след като десетилетия наред води ненасилствена борба срещу военния режим.
Coup in Myanmar. The army takes power and declares a state of emergency for one year. @WIONews https://t.co/uviM3UZY5I
— Palki Sharma (@palkisu) February 1, 2021
Аун Сан Су Чжи, де факто цивилната ръководителка на Мианмар, призова народа да се противопостави на военния преврат, предадоха световните агенции.
В изявление, разпространено от нейната партия Национална лига за демокрация (НЛД), Су Чжи разкритикува армията, като я обвини, че не се е съобразила с продължаващата пандемия от новия коронавирус и "е на път да върне обратно страната към военната диктатура". Тя призова обществеността да се противопостави напълно на военния преврат.
Аун Сан Су Чжи е подготвила посланието предварително, на фона на разпространяващите се през последните дни слухове за предстоящ военен преврат, отбелязва Франс прес.
Австралия призова днес армията в Мианмар да освободи фактическия ръководител на правителството Аун Сан Су Чжи и другите задържани политически лидери, обвинявайки военните, че "за пореден път се опитват да поставят под свой контрол" страната, предаде Франс прес.
"Приканваме армията да спазва върховенството на закона, да реши разногласията чрез правни механизми и да освободи незабавно всички политически ръководители, представляващи гражданското общество, и оставалите незаконно задържани хора", заяви външната министърка Марис Пейн.
Вашингтон също настоя военните да освободят арестуваните политически ръководители и заплаши да реагира, в случай че това не стане.
"Съединените щати са против всеки опит за промяна на резултатите от състоялите се неотдавна избори или за възпрепятстване на демократичния преход в Мианмар, и ще предприемат действия срещу отговорните, ако тези мерки (арестите) не бъдат отменени", посочи в изявление говорителката на Белия дом Джен Саки.
Редица световни лидери осъдиха военния преврат в Мианмар, предаде Ройтерс.
Призоваваме армията да се придържа към демократичните норми, да спазва върховенството на закона и да освободи арестуваните днес хора, допълни тя.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш порицава строго задържането на де факто цивилната ръководителка на тази страна в Югоизточна Азия Аун Сан Су Чжи и на други лидери. Той призовава военното командване на Мианмар "да уважава волята на народа", каза неговият говорител Стефан Дюжарик.
"Тези развития представляват сериозен удар по демократичните реформи" в страната, подчерта Дюжарик.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън също осъди военния преврат в Мианмар.
Съединените щати изразяват "сериозно безпокойство и тревога" от съобщенията, че са били задържани представители на властите и на лидери на гражданското общество в страната, каза Блинкън. Той призова военното командване на Мианмар "да освободи всички" тези хора "и да уважава волята на народа на Мианма, изразена на демократичните избори на 8 ноември".
"Съединените щати стоят редом до народа на Мианмар в неговите аспирации за демокрация, свобода, мир и развитие", подчерта Блинкън.
Арестите бяха извършени часове преди началото на първата сесия на новия парламент, избран при вота през ноември миналата година.
Военните от седмици твърдяха, че по време на изборите са установени над десет милиона случая на измами. Изборите бяха спечелени от управляващата от 2015 г. партия "Национална лига за демокрация", оглавявана от Аун Сан Су Чжи.
Точно преди 10 години Мианма сложи край на военната хунта, управлявала страната близо половин век. Двата последни преврата, извършени след като през 1948 г. Мианмар получава независимост, са от 1962 и от 1988 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!