Т ази седмица авторитетното германско списание "Шпигел" разкри, че негов журналист, многократно награждаван, от години е фалшифицирал статиите си, като дори измислял истории.
В началото на месеца 33-годишният Клаас Релотиус е получил наградата "Репортер на годината" за статия за млади сирийци, които предизвикали избухналата през 2011 г. гражданска война в Сирия.
Релотиус е бил обвинен от свой колега, с когото е работил по тема при границата на Мексико и САЩ и в крайна сметка признал, че си е измислил цитати и сцени, на които не е присъствал. Той е подал оставката си от "Шпигел".
Смята се, че общо 14 негови статии са били фалшифицирани, включително една за йеменец, който лежал без основание 14 години в Гуантанамо и друга, в която журналистът твърди, че интервюирал родителите на Колин Кеперник, играчът на американски футбол, който коленичеше по време на изпълнението на химна на САЩ, за да протестира срещу расовите неравенства.
Според изданието близо 60 статии на 33-годишният Релотиус са публикувани в хартиената му версия или на сайта му. "Шпигел" ще проведе разследване, за да установи как тези фалшификации не са били засечени от отдела му по проверка на статиите.
Телевизия Си Ен Ен обяви, че отнема две награди, които е присъдила на журналиста през 2014 г.
Der Spiegel to run 23-page special on reporter who faked stories https://t.co/aP5E4bV64M pic.twitter.com/A2rKdP4hAy
— News UK (@NewsUK8) December 21, 2018
Днес "Шпигел" обви, че подава иск срещу Клаас Релотиус. Оказва се, че изданието разполага с данни, според които Релотиус е организирал и подписка за дарения сред читателите си, за да подпомогне пострадалите млади сирийци, описани в една от статиите му, но е дал на донорите своите собствени банкови данни. "С иска "Шпигел" ще предаде цялата събрана информация на прокуратурата", посочва изданието.
Der Spiegel 'fake news' reporter could faces charges https://t.co/QunLnvqQJt
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 23, 2018
Журналистът обявил подписката чрез имейли до читатели, които му писали във връзка с фалшивия репортаж. След това турски фотограф, работел заедно с него по този материал, разкрил съществени неточности в него.
В редакцията на "Шпигел" вече са убедени, че Релотиус е измислил изцяло основните герои на репортажа. Списанието отрича да е било в течение на тази кампания и посочва, че в момента не знае точния размер на събраните средства.
Самият Релотиус описа после в редица статии усилията си да подпомогне тези деца като продължила с месеци борба с цел те да могат да емигрират в Германия и там да бъдат осиновени. Според "Шпигел" това също е лъжа.
"Шпигел" поднесе извинения и увери, че "ще положи всички усилия, за да възстанови достоверността" на своите материали. Списанието също призна, че случаят е накърнил доверието към него и към медиите като цяло.
Фалшивите новини се разпространяват шест пъти по-бързо от истинските
Как можете да станете жертва на фалшиви новини
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!