В нушенията, че украинското ръководство трябва да отстъпи части от територията на страната си, за да бъде постигнат мир, са много опасни за целия свят и за международните отношения, заяви хърватският премиер Андрей Пленкович на срещата на Европейската политическа общност (ЕПО) в Будапеща вчера, съобщава агенция ХИНА.
„Ако логиката зад това е, че това ще сложи край на конфликта и ние кажем, че приемаме нарушаването на международното право, убийството на стотици хиляди хора, унищожението на голяма европейска страна и всеки остане там, където е, тогава това създава опасен прецедент, опасен за международните отношения“, каза Пленкович на срещата на ЕПО в Будапеща, която бе съсредоточена, наред с други въпроси, върху войната на Русия срещу Украйна и предизвикателствата пред европейската сигурност.
„Ако ние приемем това, къде ще свърши това? Ние на практика ще сложим край на конфликта и на руската агресия като фаворизираме агресора“, посочи Пленкович, питайки се къде би била Хърватия днес, ако ѝ бе казано да се откаже от една четвърт или една трета от територията на страната, когато бе окупирана (по време на войната за хърватската независимост 1991-1995 г. – бел. ред.).
Na Summitu #EPCBudapest glavne teme su izazovi na globalnoj razini, podrška #Ukraine, migracije i odnosi sa SAD-om. Nastavljamo voditi izvrsnu suradnju 🇭🇷🇺🇸 u obrani, gospodarstvu i energetici. Hrvatska je među prvima u 🇪🇺 ušla u Global Entry program, što je signal povjerenja. pic.twitter.com/uixzKMMU2k
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) November 7, 2024
Президентът на Сърбия Александър Вучич каза преди срещата на ЕПО, че е по-важно да бъде установен мир, отколкото това кой печели.
„Моето основно послание днес ще бъде, че някой най-накрая трябва да започне разговори за примирие, не за това кой ще спечели, а за това как ще бъде постигнат мир, от който ще има полза целият свят и Европа“, каза Вучич, цитиран от ХИНА.
Как Сърбия, зад гърба на Русия, изнася оръжия за Украйна
Хърватският премиер Андрей Пленкович отбеляза, че всички искат мир и никой не иска война, но не може да се приеме какъвто и да е мир, който „би отхвърлил всичко, за което се борим“.
Пленкович припомни, че е бил в Будапеща през 1994 г., когато е бил подписан меморандум, с който Украйна се е отказала от ядрения си арсенал срещу гаранции от постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН за нейната териториална цялост и сигурност.
Хърватският премиер и сръбският президент участваха вчера в Будапеща в петата среща на Европейската политическа общност, създадена на 6 октомври 2022 г. по инициатива на президента на Франция Еманюел Макрон. Целта на инициативата е да насърчи диалога и постигането на общи цели от европейските страни. В срещата участваха близо 50 държавни и правителствени ръководители от страните членки на ЕС и други държави от европейския континент и отвъд.
* Във видеото: Най-опасните оръжия на Русия
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!