Допреди седмица никой не се интересуваше кой е Ник Клег, като оставим настрана информациите за руското потекло на лидера на британските либерални демократи.
Но след първия предизборен телевизионен диспут започнаха да се търсят всякакви подробности за миналото му, които биха могли да подскажат какво е формирало личността му, пише британският в. "Гардиън".
В края на миналата седмица британските либерални демократи бяха класирани за първи път начело в проучване за обществената подкрепа преди парламентарните избори във Великобритания, насрочени за 6 май.
Според наблюдатели с това се увеличава вероятността нито една партия на острова да не може да състави самостоятелно правителство. Във Великобритания не е имало парламент без мнозинство от 1974 г. насам.
Според проучването на BPIX партията Либерални демократи, която обикновено се нарежда на трето място, е излязла начело с 32% подкрепа - с 12 процентни пункта повече от предишното проучване. На второ място е Консервативната партия с 31%, седем процентни пункта по-малко спрямо предишните данни, трети са лейбъристите с 28%, с три пункта по-малко от предишното проучване.
Добрият резултат на либералните демократи последва силното представяне на техния лидер Ник Клег (NickClegg.com) в първия досега във Великобритания предизборен тв дебат между водачите на основните партии.
Според зрители и коментатори 43-годишният Клег се е представил по-добре от лидера на торите Дейвид Камерън и премиера Гордън Браун.
Според ново проучване на ComRes, огласено днес, консерваторите възстановяват преднината си - сега тя е 9% пред лейбъристите и либералдемократите, което е най-голямата им преднина от март насам.
Данните сочат, че 35% от британските избиратели подкрепят партията на Дейвид Камерън срещу 26% за лейбъристите и също толкова за либералдемократите на Ник Клег.
Сложната британска избирателна система кара наблюдатели да правят и сложни прогнози за евентуалния бъдещ кабинет, но засега те смятат за много вероятно формирането му да зависи от гласовете на парламентарната група на Ник Клег.
Това обяснява и
засиленото внимание към лидера на либералните демократи
Руският всекидневник "Известия" разказа историята на семейството на Ник Клег преди Октомврийската революция и го определи като "руски аристократ".
"Индипендънт" го описва: "Ник Клег владее няколко езика, работил е в Брюксел, има до известен степен континентален стил, майка му е холандка, баща му е наполовина руснак, съпругата му е испанка, а децата му имат испански имена."
Той е работил доста дълго в бившия съветски блок. През 1994 г. по време на службата си в Европейската комисия се е занимавал с програмата на ЕС за насърчаване на прехода към пазарна икономика и укрепване на демокрацията в страните от бившия Съветски съюз.
След това лидерът на либералните демократи е ръководил екипа на ЕК, водил преговори с Русия за присъединяването й към Световната търговска организация.
Опитът му трябва да го е научил, че политиката е пълна със сиви области и противоречия, че не може да разделяш хората просто на добри и лоши, тъй като реалността е доста по-сложна, отбелязва "Гардиън".
Според наблюдатели лидерът на либералните демократи е засегнал дълбоко стаения гняв към политиката и политиците. Клег, който беше по-малко опетнен от скандала с парламентарните разходи, отколкото лейбъристите и консерваторите, се възползва от протестния вот.
Неговата стратегия е изборите да станат референдум за "старите" партии и политики, като превърне общия гняв към политическите класи в гласове за собствената си партия.
"Скучни, предвидими на пръв поглед избори се превръщат в не толкова предвидими - отбелязва "Файнаншъл таймс". - Рязкото увеличаване на подкрепата за Ник Клег поставя под въпрос основополагащия принцип в предизборната стратегия на Камерън: че предложението на торите за промяна би победило предписанието на Гордън Браун за нещо не чак толкова различно.4
"Промяна" все още изглежда печеливша карта. Клег обаче може да я изтръгне от ръцете на Камерън", посочва вестникът.
"Таймс" също призна: "Искрата, която Ник Клег запали в четвъртък вечерта (когато бе първият тв дебат), избуя в огън, който осветли предизборната кампания и промени политическия пейзаж. Хората, които се мислят за аполитични, сега проявявят жив интерес към твърде политически въпроси.
Великобритания преживява тръпката и едновременно с това неспокойствието, които съпровождат почти тоталната несигурност как страната ще бъде управлявана."
Клег и неговата партия сами си вдигнаха високо летвата с изявлението, че предлагат честна политика от напълно нов вид,
те говорят много по-директно в сравнение с другите две партии по централния въпрос за дефицита, посочва "Таймс".
Изданието определя като изненадващо предложението на партията на Клег да се повиши на 10 хил. британски лири прагът на облагане с данък доход. Това би било данъчно съкращение на стойност 17 млрд. британски лири в момент, когато те твърдят, че другите партии не обръщат достатъчно внимание на важния въпрос за дефицита.
"Предложението да се повиши данъчният праг е интересно. То притежава достойнството на простотата - да се изключат някои граждани с ниски доходи от обхвата на данъците. Това ще се компенсира обаче с данъчно облагане на пенсиите, полетите, "именията", банките и печалбата - чисто популистки пакет, който може да има разрушително послание в момент на крехко икономическо положение към предприемачите, от които Великобритания толкова много се нуждае. То освен това ще възнагради предимно хората със средни доходи, а не най-бедните", посочва "Таймс".
"Файнаншъл таймс" допуска, че "възраждането на третата партия, предизвикано от силното представяне на Клег в първия тв диспут между лидерите, може все пак да се окаже падаща звезда, която блясва и изчезва, а не астероид, който може да разклати статуквото".
"Камерън обаче не може да бъде сигурен, че моментът на Клег ще отмине. Засега лидерът на торите остава фаворит за премиерския пост, но изходът от изборите изведнъж изглежда по-несигурен, отколкото в който и да е момент през последните две години", допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!