П реди две десетилетия в боливудския филм „Бягство“ се разказва за млад мъж, който отива в Делхи, за да търси работа, но попада в капана на измамници, които извършват трансплантация на бъбрек. Неотдавнашното обвинение, повдигнато от правоприлагащите органи, разкрива поразително аналогичен сюжет, организиран от организация, която се е възползвала от отчаяни хора, търсещи по-добър живот, и е оставил у тях незаличим белег и преследващо ги бъдеще.
(Във видеото може да научите повече за: Разкриха канал за донорство на бъбреци у нас)
Трима граждани на Бангладеш (самоличността им не се съобщава) разкриват потресаващи разкази за това как са станали жертва на мрежа за трафик на бъбреци, действаща в Индия.
Техните показания, документирани съгласно член 164 от Наказателно-процесуалния кодекс, разкриват зловеща схема, при която тези нищо неподозиращи хора са били примамени в Индия с обещание за работа, но са били лишени от бъбреците си под прикритието на медицински прегледи. Упоени и безпомощни, те идват в съзнание 48 часа по-късно и откриват, че бъбреците им са били отнети, а в банковите им сметки е била преведена нищожната сума като компенсация.
30-годишният мъж от Бангладеш не знае дали да празнува Курбан Байрам тази година, след като е спасен от полицията от лапите на трафикантите в този ден. Той вече е загубил бъбрека си. Той живеел с майка си, сестра си и съпругата си в Бангладеш и е бил посъветван от свой познат да потърси работа в Индия.
„Когато пожар унищожи бизнеса ми с платове, взех заем от неправителствена организация. Изплатих част от него, но останалият дълг ни създаде финансови затруднения. Един приятел ми предложи да отида в Индия и ми уреди паспорт и медицинска виза, като твърдеше, че ме очакват възможности за работа. При пристигането ми в Индия на 1 юни ми казаха, че няма работа. Но мъжете ме притискаха да даря бъбрек за пари. Отказах, но те задържаха паспорта и визата ми, като заплашиха, че ще попречат на заминаването ми от Индия, ако не се подчиня“, казва той.
35-годишният СС е получил подобно уверение за работа от лице на име Таскин в Бангладеш. Той е транспортиран до Индия на 2 февруари. На летището ме чакаха двама мъже - Расел и Мохамед Рокон.
„Придружих ги до хотел Рампал в Джасола. Обещаха ми работа в една болница и ми казаха, че трябва да премина медицински прегледи в съответствие с индийските разпоредби. Подложих се на 15-20 теста, включително кръвни изследвания и ЕКГ. На 2 април бях отведен в болница, където медицинска сестра ми приложи течно вещество, в резултат на което загубих съзнание“, казва СС.
„На 3 април ми беше поставена инжекция и изпаднах в безсъзнание. След като дойдох в съзнание на 5 април, открих белег и следи от шевове на корема си. Беше ми съобщено, че съм претърпял операция. На 6 април Расел и неговият сътрудник Сумон ме преместиха в хотела в Джасола. Расел получи данни за банковата ми сметка и внесе в нея 4 лаки, но конфискува паспорта ми. Междувременно визата ми изтече и Расел ми каза, че повече няма да бъда нает на работа, и ме инструктира да се върна в Бангладеш“, продължава той.
С, третият пострадал, преживява подобно нещо. С него се свързал човек на име Аронно във Facebook, който му обещал работа в Индия със стипендия по време на обучението. Той бил помолен да се подложи на обстойни медицински тестове и в продължение на шест дни от него били взети 49 епруветки с кръв. С разказва: „Беше ми приложено нещо, от което се почувствах слаб и загубих съзнание. Събудих се и установих, че бъбрекът ми липсва. Казаха ми, че мога да живея без проблем с един бъбрек. Бяха ми платени 4,5 лаки“.
Триото се е върнало в Бангладеш с разказите си за ужаса. Полицията е повдигнала обвинение по случая и предстои да започне съдебен процес.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!