В лажните зони - ценни екосистеми в борбата със затоплянето на климата, изчезват три пъти по-бързо от горите, предупреди научният институт по опазването им Тур дю Валат, съобщи АФП.
Капибарите - отмъщението на природата срещу богатите
В навечерието на Световния ден на влажните зони, директорът на института, разположен в Камарг, Южна Франция, където е най-голямата влажна зона в страната, заяви пред в. "Прованс":
"Говорим много за амазонските гори, там е драматично, но влажните зони изчезват три пъти по-бързо и това сякаш не вълнува хората".
Изчезването им е много опасно, според Жан Жалбер, защото влажните зони са "най-продуктивната екосистема на планетата". Покритите с вода терени са само 6 процента, но осигуряват четвърт от първичната подуктивност, т.е. живота, който е в основата на хранителната верига".
Климатична катастрофа: Температурата на океаните е рекордно висока
Влажните зони дълго време се свързват с болестите, които са характерни за тях и затова ги унищожават.
"С изчезването им обаче тези хората започват да осъзнават, че тези зони имат много важна роля, особено що се отнася до промените в климата", уверява Ж. Жалбер и ги определя като "климатични амортисьори".
Световният ден на влажните зони напомня за подписването на международно споразумение за тях - Конвенцията от Рамстар, първи етап от осъзнаването колко важно е да бъдат опазени тези екосистеми в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!