П рез последните години все повече граждани на Казахстан намират своя нов дом в Грузия – страна, в която откриват топлина, спокойствие и вдъхновение за нов живот. В Тбилиси и Батуми вече живеят стотици казахи, които успешно съчетават културното си наследство с новата си родина. Някои от тях са започнали собствен бизнес, други развиват творчески и спортни проекти, а трети помагат на сънародниците си в трудни моменти. Това разказва Voice of America (VOA).
Айгул е сред първите, избрали да се установят в Грузия. Тя пристига с децата си първоначално на почивка в Батуми, но чарът на страната, напомнящ ѝ на родната Алмати, я подтиква да остане. Днес тя управлява ресторант в Тбилиси, в който приготвя автентични казахски ястия, най-вече традиционния бешбармак – задължително присъстващ на всяка празнична трапеза.
„Страхувах се да започна нещо ново. В Казахстан имах частна детска градина, но ресторантьорството е съвсем друг свят. За щастие, получих подкрепа от сънародници и направих първата крачка“, разказва Айгул.
Казахската диаспора в Грузия е изключително разнолика – включва IT специалисти, музиканти, художници, спортисти и предприемачи. Сред тях е Гулнара, художничка от Казахстан, която живее в Тбилиси от началото на 2000-те. Тя основава арт студия за деца, която и до днес привлича малки таланти от различни националности. „Имаме истински интернационал – деца от смесени семейства, които заедно рисуват, лепят и откриват красотата на изкуството“, споделя тя.
Историята на казахско-грузинските връзки води началото си още от XII век, когато грузинският цар Давид Строителя се жени за дъщеря на кипчакски хан и заселва в Грузия 40 000 кипчакски семейства. Тези исторически преплитания все още живеят в паметта на поколенията и подсилват усещането за близост между двата народа.
Раушан Буркитбаева, друга представителка на диаспората, води фитнес класове в Тбилиси. „Грузините и казахите много си приличаме – обичаме семейството, уважаваме възрастните, грижим се за децата. Затова се адаптирах лесно“, казва тя.
Зарема, също родена в Казахстан, ръководи уютно винено заведение в стария град на Тбилиси – „Гиоза“, кръстено на нея и съпруга ѝ Георгий. Тя е дизайнер по образование, учила е в Париж, но днес посреща гости с топлина и любов към грузинската култура. „Обожавам тази страна“, споделя тя.
В спортната сфера Джейран Бенделиани – с баща грузинец и майка казахстанка – ръководи Академия по таекуондо в Тбилиси. Спортът набира популярност сред момичетата, а Джейран поддържа силни връзки със своята казахска идентичност и активно общува с диаспората.
Още едно лице на казахската общност е Маргарита, дъщеря на украинка и грузинец, родена в Казахстан. Нейният баща, Отари Кобаладзе, е бил главен винопроизводител в Алмати. Днес тя живее в Грузия и се занимава с автомобилен бизнес.
Социалната страна на общността се представлява от Алфия, която работи във фондация за защита на жени и деца, пострадали от насилие – „Не мълчи“. „Законовата рамка в Казахстан не е достатъчно ефективна. Работим денонощно, за да помагаме на пострадалите“, казва тя. Грузия, според нея, е пример за сигурна среда, особено за децата.
В центъра на вниманието остава и традиционната кухня. В ресторанта на Айгул гостите редовно се събират, за да опитат бешбармак с варена и пушена конска наденица – ястие, което е не само храна, но и символ на родовата памет и сплотеност. За Айгул и нейните приятели тези събирания са повече от вечеря – те са продължение на културната идентичност и приятелството между Казахстан и Грузия.
Не пропускайте още от Vesti.bg:
20-годишен студент по медицина загина, отивайки на лекции
"Или емигрираме, или изгаряме живи": Политика на системно безхаберие на Балканите