Т ерминът „климатични терористи“ (Klimaterroristen) беше обявен за „не-дума“ на годината от германски изследователи, предадоха ДПА и ТАСС.
Списъкът е съставен от Института по немска лингвистика към университета в Марбург.
Bloß nicht zu viel Kritik an den Klimaergebenen, es könnte ihre Gefühle verletzen ☝🏼 https://t.co/oufwwg29j9
— Anna Schneider (@a_nnaschneider) January 10, 2023
Терминът „климатични терористи“ се използва като начин за дискредитиране на екоактивисти и техния натиск за повече правителствени действия срещу изменението на климата, каза журито.
Журито, което традиционно се състои от четирима лингвисти и един журналист, критикува използването на термина, тъй като активистите са „приравнени на терористи и по този начин криминализирани и оклеветени“.
От "апокалипсис" до "доматена супа": Кои бяха ключовите думи и изрази в новините през 2022 г.
Ненасилствените форми на гражданско неподчинение и демократична съпротива са поставени в контекста на насилие и враждебност към държавата, посочва журито.
На второ място журито нареди израза "социален туризъм", който вече беше антидумата на годината през 2013 г. Членовете решиха да го споменат отново поради факта, че лидерът на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц го използва, когато говори за бежанците от Украйна. Терминът обикновено се прилага за повдигане на оплаквания срещу мигранти от Източна Европа, обясни журито.
Glückwunsch an die CSU zum Unwort des Jahres!#Klimaterroristenhttps://t.co/SGgVrs89rF
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) January 10, 2023
Трето място бе присъдено на термина "отбранителна архитектура". Този израз е заимстван от английския език и се прилага за практики за градско разкрасяване, които умишлено целят да прогонят бездомните от определени градски пространства. Например общинските власти могат да инсталират бетонни или железни шипове на местата, където спят бездомните, за да ги насърчат да намерят ново място за спане. Журито каза, че самата тази практика е нехуманна, а изразът „отбранителна архитектура“ е подвеждащ.
Състезанието „не-дума“, което се провежда от 1991 г., има за цел да привлече вниманието към неподходящи употреби на езика и по този начин да повиши осведомеността за по-добри начини на изразяване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!