Консерватори печелят най-много гласове, но нито една от партиите няма да има мнозинство в новия британски парламент, сочат предварителните резултати от парламентарните избори във Великобритания.
За първи път от 1974 г. във Великобритания се създава ситуация на "висящ парламент" - консерваторите побеждават, но не получават мнозинство, отбелязва Би Би Си.
Лейбъристите, които са на власт от 1997 г., вече нямат мнозинство, но не е ясно коя от партиите ще успее да състави правителство.
Според окончателните резултати от изборите консерваторите получават 306 места в 650-членната Камара на общините, лейбъристите - 258, а либералдемократите -
57.
Шотландската национална партия ще има шест места, Партията на Уелс - 3. 19 места се разпределят между представители на други формации.
Според сега действащите правила във Великобритания, ако нито една партия не спечели мнозинство в 650-местната Камара на общините, управляващата партия, независимо от изборните резултати, получава правото първа да направи опит да състави правителство.
Представители на Лейбъристката партия вече обявиха, че нейният председател и сегашен премиер
Гордън Браун ще търси подкрепата на либералните демократи
с цел да не бъде допусната Консервативната партия до управлението на страната.
Но и коалицията между лейбъристи и либерални демократи може да се надява единствено на правителство на малцинството, защото общият им брой мандани е под границата за мнозинство.
Ройтерс припомня, че лидерът на либералните демократи Ник Клег вече е изразил предпочитанията си за евентуална коалиция с консерваторите.
Лидерът на консерваторите Дейвид Камерън заяви, че те имат право да управляват страната,
макар да не са спечелили абсолютно мнозинство. Камерън призова либералдемократите да се присъединят към консерваторите, за да съставят заедно правителство и да се опитат да успокоят финансовите пазари, разтревожени от неяснотата около изхода от изборите.
Водачът на Либералните демократи Ник Клег каза, че е готов да разговаря първо с консерваторите, тъй като на изборите те са показали, че са партията, която се ползва с най-голяма подкрепа.
В събота либералдемократите се събират на решаващо заседание, за да обсъдят с кого биха могли да се съюзят.
Междувременно няма признаци, че кралица Елизабет Втора, от която формално се очаква да покани бъдещия правителствен лидер да състави кабинет, бърза да изпълни задълженията си. Тя едва ли ще предприеме нещо преди ситуацията да се изясни, казват
експерти по британско конституционно право.
На тези избори
британската Зелена партия спечели за първи път място в парламента,
благодарение на победата на водачката на движението Каролайн Лукас в избирателен окръг Брайтън Павилиън, Югоизточна Англия.
Крайнодясната Британска национална партия не успя да се пребори за първото си депутатско място в Камарата на представителите. Водачът на партията Ник Грифин, който се кандидатира в работническия район Баркинг енд Дагънам на Източен Лондон, бе принуден да признае поражението си от кандидатката на лейбъристите Маргарет Ходж, въпреки че окончателните резултати все още не са известни.
Британската национална партия никога не е имала свой представител в Камарата на общините. Формацията обаче шокира Обединеното кралско, след като през юни миналата година спечели две депутатски места в Европейския парламент.
Тази година партията бе принудена да приведе устава си, който изключваше не-бели членове в редиците й, в съответствие със закона за расовата равнопоставеност, така че да не бъде застрашена от съдебно преследване.
Наблюдатели отбелязват
високата активност на вчерашните избори -
участвали са близо две трети от регистрираните гласоподаватели.
Председателката на избирателната комисия Джени Уотсън обяви, че в някои избирателни секции резултатите могат да бъдат оспорени по съдебен ред, тъй като стотици гласоподаватели не успели да стигнат до урните преди официално обявения краен час на вота - 21 ч. по Гринуич.
Пред няколко секции в Лондон, Бирмингам и Шефилд били организирани демонстрации и седящи стачки и имало опити на членовете на секционните избирателни комисии да започнат обработка на подадените бюлетини преди да са гласували всички желаещи.
Според комисията инцидентите предизвиквали "сериозна загриженост".
В Северна Ирландия полицията е открила автомобил, зареден с експлозиви, паркиран близо до избирателна секция в Дери, втория по големина град в провинцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!