Р уско газово находище, частично притежавано от френската компания "TotalEnergies", се използва за производство на гориво за бомбардировачи, нанасящи удари по цели в Украйна, съобщи "Монд".
Френските журналисти са успели да проследят веригата за доставки от газовото находище Термокарстовое в Сибир до две военни авиобази, във всяка от които се намира ескадрила многоцелеви самолети.
Те допълват, че "тези ескадрили са обвинени в нанасяне на удари по цивилното население на Украйна, включително бомбардировката на театъра в Мариупол" на 16 март, където се смята, че са загинали стотици хора в резултат на това, което "Амнести интернешънъл" определи като "военно престъпление".
Украйна: Това е ахилесовата пета на руската армия
"TotalEnergies" - бившата "Тотал", притежава 49% от "Тернефтегаз", компанията, която добива газ от находището Термокарстово, според годишния ѝ доклад за 2021 г. Другите 51% се държат от руското дружество "Новатек", в което френската фирма притежава дял от 19,4%.
Кондензатите на природен газ - течен въглеводород, който се извлича при добива на самия газ, се изпращат по тръбопровод за преработка в завода на "Новатек" в Пуровски. След това те се изпращат по железница за по-нататъшно рафиниране в реактивно гориво в южния сибирски град Омск. От началото на 2022 г. доставките оттам са достигнали до въздушни бази близо до украинската граница, първите такива доставки от 2017 г. насам.
Започвайки дни преди началото на войната в края на февруари и до юли, 42 700 тона гориво са изпратени до авиобазите в Морозовск и Малшево, показват данните.
Русия печели повече от петрол и газ сега, отколкото преди войната
Това е достатъчно, за да се напълни 3400 пъти резервоарът за гориво на Су-34.
Докато повечето световни енергийни гиганти се отказаха от дейността си в Русия след нахлуването ѝ в Украйна, "TotalEnergies" обяви, че ще спре покупките на руски петрол до края на 2022 г., но не напусна газовия си бизнес там. Главният изпълнителен директор Патрик Пуян заяви през март, че газовите находища, експлоатирани от съвместните предприятия на компанията, "ще работят и остават жизненоважни за снабдяването на Европа с енергия".
От "TotalEnergies" посочват пред "Монд", че "не експлоатират съоръженията на "Тернефтегаз" и "нямат роля в решенията за това как се използват кондензатите на природен газ". Но признават, че "в зависимост от вида на решението" техният 49-процентен дял дава право на глас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!