38

С настъпването на втората годишнина от войната все още не е ясно как тя ще приключи.

И така, какво вероятно ще видим през следващите 12 месеца? Разговаряхме с експерти, за да получим техните прогнози.

"Русия ще се насочи към тези райони след това"

Професор Майкъл Кларк, анализатор в областта на сигурността и отбраната, казва пред Sky News:

Украйна може и да загуби още от територията, която защитаваше през останалата част от тази година, но ще работи усилено, за да набере сили за 2025 г. и да убеди западните сили, че в крайна сметка може да надделее срещу руското нашествие.

Русия ще се опита да превземе Краматорск и Славянск, което на практика ще ѝ даде целия регион Донбас, казва проф. Майкъл Кларк.

В морето украинците ще се опитат да се възползват максимално от натиска, който могат да окажат върху Крим чрез нарастващите си успехи в западната част на Черно море.

Във въздуха Русия се възползва максимално от естественото си числено предимство, но Киев ще се надява, че ще успее да обърне въздушната война, за да задържи руските самолети по-далеч от фронтовите си райони, анализира проф. Кларк.

Но най-важно от всичко ще бъде съревнованието за военно производство между двете страни.

Русия със сигурност може сама да превъзхожда Украйна по производство.

Украйна може да произвежда много добри и иновативни военни запаси, но може да достигне нивата на руското производство само с пълната подкрепа на западните сили.

Това ще бъде най-важният - и най-несигурният - фронт в тази война през следващата година, сочи още анализът на проф. Майкъл Кларк.

"Украйна вероятно ще загуби останалата част от Донбас"

Експертът по сигурност и конфликти д-р Хюсеин Алиев казва: 

Киев ще претърпи "по-сериозни териториални загуби" през следващите 12 месеца, казва той.

Разсъждавайки върху неотдавнашното падане на Авдеевка, той обяснява, че липсата на тактически резерви и боеприпаси - проблеми, с които украинците се сблъскаха по време на "провалената" защита на Бахмут през 2023 г. - продължават да създават проблеми.

"При сегашното положение Украйна е силно зависима от чуждестранните доставки на боеприпаси и оръжия, тъй като две години след началото на конфликта вътрешното масово производство на боеприпаси все още изостава, дори когато става въпрос за основни боеприпаси, като мини или минохвъргачки", каза той.

В сравнение с това Русия е станала бърза и ефективна в "институционалната адаптация и обучение", добавя д-р Алиев.

"Всяко протакане от страна на Украйна вероятно ще доведе до по-сериозни териториални загуби", категоричен е Алиев и предупреждава, че липсата на произведени в страната артилерийски снаряди и дронове може да има тежки последици.

"Ако Украйна не се ангажира с изграждането на отбранителни укрепени позиции и не увеличи вътрешното производство на боеприпаси, както и не подобри мобилизацията и набирането на личен състав, тя вероятно ще загуби останалата част от Донбас през тази година, както и някои територии на юг", каза той.

"Поражението на правителството в Киев може да изглежда осъществимо до края на годината"

Редакторът по международни въпроси Доминик Уагхорн коментира: 

И двете страни в тази война в момента са ангажирани със стратегията, която Америка нарича "задържане и изграждане".

Неспособни да постигнат пробив, Русия и Украйна се надяват да задържат линията, докато укрепват силите си.

Очаква се това да продължи през цялата година, освен ако Западът не реши да даде на Украйна решително качествено предимство - нещо, което досега през целия този конфликт беше твърде плахо и предпазливо, казва Доминик Уагхорн.

Ако до края на този период на консолидация Украйна не получи много по-значителна подкрепа, Русия вероятно ще има предимство.

Страните от НАТО разполагат с много по-голяма икономическа и военна мощ, но всяка от тях е решила да не сподели достатъчно от нея, за да даде на Украйна средства за изгонване на нашествениците, казва още Доминик Уагхорн.

Украйна получи достатъчно, за да продължи войната, а не за да я спечели. Сега има съмнения дали ще й бъдат изпратени достатъчно средства, дори за да устои, сочи още анализът на Уагхорн.

Руският лидер Владимир Путин знае, че оцеляването му зависи от това да не загуби войната, така че очаквано предприема всички мерки, за да избегне тази възможност.

Той милитаризира икономиката и взема предпазни мерки, за да избегне неизбежните последици от нарастващия брой на жертвите.

Той забрани на един от антивоенните си съперници да се кандидатира на предстоящите президентски избори и изглежда вече е убил най-изявения критик на инвазията му в Украйна - Алексей Навални, казва Доминик Уагхорн.

Русия заобикаля западните санкции.

Последният пример за това е разкриващото изследване на Ед Конуей.

И е привлякла подкрепата на Северна Корея и, изглежда, по-скоро на Китай, за да си осигури доставки на боеприпаси и оръжия, които далеч надхвърлят боеприпасите, изпращани от всички западни поддръжници на Украйна, взети заедно.

Все още има и съмнения относно силата на военната и финансовата подкрепа, която Америка е готова да изпрати на Украйна.

Огромната машина за дезинформация на Путин е посяла съмнения в съзнанието на много хора на Запад относно правата и грешките на войната и шансовете за победа, сочи изследването.

Той е намерил полезни проводници на своите лъжи и полуистини, съзнателно или не, в лицето на американския пропагандист Тъкър Карлсън, пише в своето изследване Ед Конуей.

Украйна постигна някои успехи по море, потопявайки няколко руски военни кораба, но отстъпва територии в сухопътната война, макар и постепенно.

Но посоката на движение срещу Украйна вероятно ще продължи.

Ако Западът не реши да засили подкрепата си, за да противодейства на мощта на руската военна икономика и на подкрепата на съюзниците си, към края на годината вероятно ще се стигне до критична точка, когато поражението на правителството в Киев може да започне да изглежда осъществимо.

Тогава Западът може да научи колко искрен е Владимир Путин, когато настоява, че няма да нападне следващите страни от НАТО, с всичко, което може да доведе до това за глобалната сигурност.

"Руските поражения ще стават все по-тежки"

Бившият високопоставен офицер от военното разузнаване и сигурността Филип Инграм коментира: 

Пораженията ще останат огромни и за двете страни, но ще стават "все по-лоши" за Русия, тъй като Западът укрепва отбраната на Украйна.

"Русия разчита на Северна Корея и Иран, а това не вещае нищо добро; западната отбранителна индустриална база, нейните производители на боеприпаси най-накрая се събуждат", каза той.

Междувременно той заяви, че Украйна е провела "майсторски клас по стратегическо маневриране" с операциите на Изпълнителната агенция за специални операции (ИАСО) в окупираните територии и в Русия.

Това включваше убийства, дерайлиране на железопътни линии, взривяване на фабрики и петролни рафинерии, както и военни щабове, летища и логистични складове, които бяха атакувани с оръжия с голям обсег, а руският Черноморски флот беше обезсилен, обясни Инграм.

"Това, съчетано с възобновените западни доставки, ще позволи на Украйна да си възвърне многостранната инициатива", каза той.

Но дали това ще доведе до бърз край на войната? Инграм казва, че това е "много малко вероятно, освен ако в Москва не настъпи сериозна промяна".

"Вярвам, че ще говорим за руско-украинската война след още 730 дни", добави той.

"След още 730 дни обаче Русия ще бъде значително отслабена, тя просто не може да си позволи повече, докато на Запад достъпността е просто политическо решение, тъй като цената за загубата на Украйна е значително по-висока", казва той.

"Именно това ще гарантира продължаващата подкрепа на Запада, независимо от развоя на изборните резултати.", казва Филип Инграм.

"Третата година от войната може да се окаже по-трудна за Зеленски", добавя Инграм.

Военният анализатор Шон Бел казва:

Ключът към съдбата на Украйна е в ръцете на Владимир Путин, а 2024 г. може да се окаже много трудна година.

"Въпреки че политическата подкрепа на Запада за президента Зеленски изглежда относително стабилна, превръщането на тази реторика в постоянни доставки на оръжия, които печелят битки, се оказва все по-трудно", добавя той.

"Западните военни ковчези са изчерпани, а без оръжия и боеприпаси перспективите пред Украйна са мрачни.", коментира Шон Бел.

Той обаче посочва, че Русия ще се изправи пред същото предизвикателство и ще се опита да развие връзки със Северна Корея и Иран, за да увеличи собствената си отбранителна индустриална база, финансирана от нарастващите приходи от петрол.

"Президентските избори могат да се окажат решаващи", казва той.

"Смяната на администрацията в САЩ може да доведе до намаляване на финансовата и военната подкрепа за Украйна през следващата година", прогнозира той.

"Дори и с огромна подкрепа през 2023 г. Украйна не успя да пробие руските линии. Всяко намаляване на подкрепата може да се окаже решаващо", анализира Шон Бел.

"А след като президентските избори в Русия са зад гърба му, Путин може да се почувства окуражен да "удвои" специалната си военна операция в Украйна", допълва той.

"Втората година от този конфликт започна с чувство на оптимизъм за предстоящата украинска пролетна офанзива", припомня Бел.

„Въпреки това, без решителна, последователна и надеждна западна стратегия за снабдяване на Украйна с оръжията и боеприпасите, от които се нуждае, за да надделее, това може да се окаже много по-трудна година за президента Зеленски.“

„Западът не може да си позволи грешни изчисления през 2024 г.“

Изследователят Ярослава Барбиери казва:

2024 ще бъде годината, в която Западът ще играе жизненоважна роля.

Докато тя прогнозира, че Русия ще запази предимствата си в материални и човешки ресурси, тя вярва, че ЕС и НАТО ще се "сериозно ангажират" с подобряването на отбранителните способности на Украйна.

През 2022 г. Западът подцени способността на Украйна да се бие. През 2023 г. Западът подцени способността на Русия да се възстанови от военните си неуспехи и да поддържа дългосрочна война“, каза тя.

„Политиката на капково подаване на оръжия в Украйна отразява илюзията на западните правителства, че подкрепата за победата на Украйна може да означава нещо различно от нанасяне на решително поражение на Русия", допълва Ярослава Барбиери.

„2024 е годината, в която Западът не може да си позволи отново грешни изчисления.“

„Бъдещето на войната зависи от това Западът да се примири с реалността, че това е екзистенциална война не само за Украйна, но и за Запада като цяло", допълва Барбиери.

Според нея в най-добрия случай Доналд Тръмп ще остане извън Белия дом и западните сили ще изготвят последователен план как да използват замразените активи на Русия в полза на Украйна.

На свой ред Украйна ще засили мобилизацията, ще задържи отбранителните линии и ще изгради противовъздушната си отбрана.

Тя казва, че след това Киев ще увеличи атаките с дронове, особено в Крим, и ще придобие способности за прецизни удари на далечни разстояния, за да удря дълбоко зад вражеските линии.

„Заедно тези фактори ще позволят на Украйна да възстанови капацитета си за провеждане на широкомащабни настъпателни операции през 2025 г.“, допълва Ярослава Барбиери.

Най-лошият сценарий обаче би видял „завръщането на американския изолационизъм и европейската политическа парализа“.

„Изправени пред остър недостиг на снаряди, украинските войници ще бъдат принудени да намалят военните операции“, обясни тя.

Неспособността на Украйна да попълни бойната си сила би изострила назряващото напрежение в украинското общество.

„Кремъл ще продължи да използва всеки признак на колебание на Запада, за да прокара наратива, че Украйна не може да спечели тази война и че преговорите за сделка при условията на Москва са единственият вариант".

„На свой ред това може да доведе до нова вълна от украински бежанци", казва още Ярослава Барбиери.

„Ключовата подкрепа на САЩ е в баланса“

Американският ни кореспондент Марк Стоун казва:

Войната в Близкия изток донякъде засенчи всемогъщия и дългогодишен спор във Вашингтон относно финансирането на Украйна.

На място в Източна Украйна Владимир Путин има надмощие.

Европейските външни министри, които се срещат тук, в Ню Йорк, дори не се опитват да твърдят обратното.

Във Вашингтон малка, но влиятелна група политици на Тръмп, представляващи съмняващи се избиратели в цялата страна, блокират законопроект за изпращане на нов огромен транш от оръжия в Украйна.

Няма абсолютно никаква гаранция, че ще позволят да мине.

Учудващо е, че европейските външни министри, които са в ООН, за да отбележат годишнината, фокусират посланията си върху Америка, а не върху Русия.

С доста груб език те призовават Америка да се активизира и да продължи да подкрепя Украйна.

„Това е в интерес на американския народ“, казаха външните министри на Великобритания, Германия и Полша на събитие на 5-то авеню, припомня Марк Стоун.

Това е съобщение, което все още не е пристигнало в Америка, добавя той.

Посланието „Америка на първо място/сигурността започва у дома“ и объркването относно предимствата на финансирането на далечна война са дълбоки в много части на Америка.

И не забравяйте – перспективите за войната в Украйна може да се променят още по-дълбоко, ако Доналд Тръмп бъде избран през ноември.

Наближаваме момент в тази дълга война, в който съдбата може да се промени дълбоко, завършва своя анализ Марк Стоун.

*Заглавната снимка е илюстративна

* Във видеото: Две години война в Украйна: Надеждата за мир продължава да изглежда далечна

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 38
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

38 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Поверия за късмет и щастие през Новата година

Любопитно Преди 9 минути

Тези обичаи, често предавани през поколенията, разказват за надеждите на хората за по-добър живот

<p>Почина изпълнителката на хита Tu muneca (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Почина изпълнителката на хита Tu muneca

Свят Преди 14 минути

Певицата е починала след усложнения, настъпили след белодробна операция

Кола се заби в дърво при катастрофа край Шумен

Кола се заби в дърво при катастрофа край Шумен

България Преди 2 часа

Две жени са откарани за преглед в болница

В Сирия се провежда операция срещу милиции, подкрепящи Асад

В Сирия се провежда операция срещу милиции, подкрепящи Асад

България Преди 2 часа

Операцията е в ход в западната провинция Тартус

Витоша

Пътищата към Витоша са отворени

България Преди 3 часа

Това съобщиха от МВР

В село Могиляне почитат жертвите на Възродителния процес

В село Могиляне почитат жертвите на Възродителния процес

България Преди 3 часа

Тази година се навършват 40 години от събитията през 1984 г.

Българин загина при катастрофа с линейка в Италия

Българин загина при катастрофа с линейка в Италия

Свят Преди 3 часа

Инцидентът е станал на Бъдни вечер

Смъртта на Рут Бренеман: От забравен случай до разкритие, което шокира всички

Смъртта на Рут Бренеман: От забравен случай до разкритие, което шокира всички

Свят Преди 4 часа

14-годишно момиче изчезна от окръг Йорк, Пенсилвания, преди повече от пет десетилетия.

Ден на траур в Азербайджан заради самолетната катастрофа

Ден на траур в Азербайджан заради самолетната катастрофа

Свят Преди 4 часа

В ход е разследване за причините за трагедията

МВнР изрази съболезнования за самолетната катастрофа в Казахстан

МВнР изрази съболезнования за самолетната катастрофа в Казахстан

България Преди 4 часа

Вчера азербайджански пътнически самолет с 67 души на борда се разби в близост до град Актау

Папа Франциск след пристигането си в столицата на Източен Тимор Дили

Папа Франциск отвори "свещена врата" в италиански затвор (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Във вторник той откри католическата Свещена година, известна още като юбилейна

<p>Десет дни без следа: Продължават да търсят&nbsp;13-годишния Николай</p>

Десети ден продължава издирването на 13-годишния Николай от Конаре

България Преди 5 часа

В района духа изключително силен вятър, а в четвъртък беше решено търсенето да се осъществява от двете страни на Подбалканския път

<p>Близо 3 млн. лева достигнаха даренията след концерта &quot;Българската Коледа&quot; (СНИМКИ)</p>

Близо 3 млн. лева достигнаха даренията след благотворителния концерт "Българската Коледа"

България Преди 5 часа

Двадесет и второто издание на благотворителната инициатива под патронажа на президента продължава

Украйна нанесе удар по руски военнопромишлен обект в Ростовска област

Украйна нанесе удар по руски военнопромишлен обект в Ростовска област

Свят Преди 6 часа

Съоръжението в руския град Каменск-Шахтински се използва за производството на твърдо гориво за балистични ракети