Компанията "Нюз интърнешънъл" на медийния магнат Рупърт Мърдок е платила 1 млн. паунда (1,61 млн. долара) за уреждане на съдебни искове срещу свои репортери, които чрез частни детективи подслушвали телефони, пише в днешния си брой британският вестник "Гардиън", цитиран от Ройтерс.
Според "Гардиън" издателят на вестниците "Сън", "Нюз ъв дъ уърлд" и "Таймс" е плащал, за да бъдат постигнати извънсъдебни споразумение.
Става дума за случаи, в които се твърди, че негови репортери са подслушвали личните телефонни разговори на публични личности, опитвайки се да събират материал за статиите си.
Журналистите използвали услугите на частни детективи. През 2007 г. един от редакторите на "Нюз ъв дъ уърлд" Клайв Гудман прекарал четири месеца в затвора за подслушване на телефоните на членове на британското кралско семейство.
Британският депутат Джон Уитингдейл, който ръководи комисия, разглеждаща случая с Гудман, каза, че е обезпокоен от обвиненията в публикацията на "Гардиън" и обеща, че парламентарната комисия за културата, медии и спорта ще поиска от компанията на Мърдок информация за плащанията, за които пише британският вестник.
В същото време стана ясно, че най-големият холандски вестник "Де телеграаф" ще съди правителството за подозрения в подслушване на четирима журналисти, съобщи ДПА.
Делото ще се гледа на 16 юли.
"Де телеграаф", асоциацията на холандските журналисти и асоциацията на редакторите ще поискат разузнаването да спре да подслушва телефоните на журналисти, за да се защити свободата на словото и да се гарантира сигурността на източниците.
През юни прокуратурата нареди обиск в дома на кореспондентката на изданието Йоланде ван де Грааф.
Преди обиска в дома на Де Грааф разузнавателната служба арестува двама свои служители, заподозрени, че са предавали информация на журналистката, свързана с предполагаеми грешки на разузнаването по време на войната в Ирак през 2004 г.
През март "Де телеграаф" публикува статия на Де Грааф, в която се твърди, че холандското разузнаване просто "преписва" информацията на чужди служби.
Авторката, която се позовава на източник от разузнаването, пише, че службата не е успяла да потвърди дали Саддам Хюсеин наистина е разполагал с ядрено оръжие.
Впоследствие холандската служба е поставила подслушвателни устройства в телефоните на Де Грааф и трима нейни колеги, твърди изданието.
Председателят на асоциацията на журналистите Хууб Елзерман определи подслушването като грубо нарушаване на сигурността на източниците.
Сега никой журналист не може да гарантира безопасността на своите източници, заяви Елзерман.
Министърът на комуникациите Роналд Пластерик каза по националното радио "Е0", че разузнаването не може да подслушва телефони "без причина".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!