Гидо Вестервеле, лидерът на Свободната демократическа партия - либерали (СвДПЛ), който е сочен за бъдещ външен министър на Германия, защити отказа си да говори на английски език пред репортери.
47-годишният Вестервеле предизвика вълна от критични реакции с отказа си да отговори на въпрос, зададен на английски език от репортер на Би Би Си по време на пресконференция след изборите.
Според мен, на официални събития в Германия трябва да се говори на немски, заяви пред вестник "Билд ам Зонтаг" лидерът на свободните демократи.
Немският език е чудесен и не виждам причина да бъдем толкова притеснени заради нашия език, посочи той.
По време на пресконференция миналия понеделник Вестервеле отговори на британския репортер на немски: "Във Великобритания се очаква хората да говорят на английски, същото е и в Германия - тук се очаква хората да говорят на немски".
Негови опоненти изказаха предположения, че не говори добре английски, който се изучава като задължителен предмет в германските училища.
Пред "Билд ам Зонтаг" Вестервеле заяви, че познанията му по английски са достатъчни, за да води разговор добре. Той каза също, че е получил стотици писма в подкрепа на постъпката си.
"През последните няколко дни берлинските политици и журналисти се чудеха защо Гидо Вестервеле беше толкова груб с британски репортер на встъпителната си пресконференция...
Негов съпартиец от Свободните демократи - новодошлите в германското правителство, приписа рязката му реакция на нервност. Работата обаче е по-дълбока. Тонът спрямо британците се е втвърдил, Великобритания е маргинализирана", писа Роджър Бойе във в. "Таймс".
След изборите в Германия се коментира и
личният живот на Вестервеле,
който не крие, че е гей, но досега хомосексуалната му връзка беше сравнително рядко обсъждана в публичното пространство.
Лидерът на СвДП - либерали и неговият гей партньор са новата "двойка във властта" в Германия, писа "Билд", като публикува на първа страница снимка на Вестервеле и партньора му Михаел Мронц, които се прегръщат в изборната нощ след успеха на свободните демократи.
"Неговият мъж го прави силен", отбелязва "Билд" по адрес на Вестервеле, като изтъква, че партньорът му бил не само най-важният му съветник по време на предизборната кампания, но му давал усещане за сигурност и го подкрепял в трудни моменти.
Социалдемократът Петер Лангнер пък трябваше да се извини за коментара си за хомосексуалната ориентация на Вестервеле, след като заяви, че не иска гей за външен министър.
Германците са сравнително толерантни към политиците, които не крият, че са хомосексуални, като например кмета на Берлин Клаус Воверайт.
Само мога да кажа на всички млади гейове и лесбийки да не се обезсърчават, ако не всичко върви така, както им се иска, каза Вестервеле този месец за гейското списание "Зигесзойле".
Лидерът на СвДПЛ добави, че германското общество става все по-толерантно, макар и не с бързината, с която желае той.
За хомосексуалните наклонности на Вестервеле се знае от 2004 г., когато той доведе своя партньор на празненство по случай 50-тия рожден ден на Меркел.
"Билд" пише, че Мронц, който се запознал с Вестервеле през 2003 г., работи като организатор на събития. Сред проявите, които е подготвил, е световното първенство по лека атлетика в Берлин това лято.
Асоциацията на лесбийките и гейовете в Германия приветства успеха на Вестервеле и изрази надежда, че избирането му ще насърчи зачитането на правата на хомосексуалните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!