Венецуела се потопи в изборния ден - милиони граждани на страната се явиха в избирателните секции, за да изберат президент, който ще управлява през следващите 6 години.
Както съобщи председателката на Националния избирателен съвет (Централната избирателна комисия) Тибисай Лусена, около 40% от избирателните секции са останали затворени в първите минути на изборния ден, но това е било само временно.
Още от сутринта огромни опашки се извиха пред урните. Очаква се висока избирателна активност, съобщи кореспондентът на РИА "Новости".
Изборите са в един тур.
Право на глас във Венецуела имат почти 18,9 милиона души.
В страната са създадени повече от 13,6 хил. избирателни секции. Около 300 секции ще бъдат отворени на различни места извън Венецуела.
Регистрирани са седем кандидати за най-високия пост в богатата на петрол латиноамериканска страна със социалистическо управление.
Само двама от тях, според наблюдателите, имат реални шансове да победят: наследникът на легендарния Уго Чавес Николас Мадуро, който сега изпълнява длъжността президент, и надеждата на обединената опозиция Енрике Каприлес.
Каприлес бе победен от Чавес на предишните избори, посочва Франс прес .Преди смъртта си Чавес официално даде благословията си за Мадуро, който се опитва да трупа дивиденти върху това и отправя обещанието, че ще изпълни последната воля на Чавес и ще продължи делото му.
Бившия шофьор и синдикалист Мадуро направи бърза политическа кариера. Първо той беше министър на външните работи, след което стана вицепрезидент.
Противникът му Енрике Каприлес - 40-годишен адвокат с богат политически опит - твърди, че обединява цялата опозиция, която Мадуро обвинява в съзаклятничество със САЩ.
Каприлес е привърженик на социалдемокрацията от бразилски тип и на пазарната икономика. Той обещава да не премахва социалните мисии, подети от Чавес и финансирани с приходите от венецуелския петрол, но твърди, че ще затвори кранчето на евтиния петрол за Куба, която сега получава по 100 хиляди барела дневно в замяна на командировани във Венецуела кубински лекари.
Изборите се организират в момент, в който Венецуела бележи няколко рекорда по несигурност - 16 000 убийства за 2012 г., инфлация от 20,1% (най-голямата в региона), недостигна храни, режим на тока, строг контрол върху купуването на чужди валути.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!