Днес е денят, в който венецуелският президент Уго Чавес трябваше да положи клетва за новия си шестгодишен мандат на поста, след като спечели президентските избори през октомври.
Здравословното му състояние обаче не му позволи да се върне в родината за церемонията. През декември той се подложи на поредната операция от рак в кубинската столица Хавана и впоследствие разви белодробна инфекция.
Вчера правителството съобщи официално на парламента, че държавният глава ще пропусне клетвата по лекарска препоръка. Председателят на парламента Диосдадо Кабейо заяви, че Чавес може да положи клетва и в друг момент пред Върховния съд - възможност, предвидена в член 231 от конституцията на страната. По-късно през деня председателката на Върховния съд на Луиса Моралес заяви, че отлагането на церемонията е законно от гледна точка на конституцията. Според Моралес ново полагане на клетва не е необходимо и Чавес остава президент на Венецуела, като вицепрезидентът Николас Мадуро също остава в ролята си на вицепрезидент.
Тя отхвърли възможността да се създаде медицинска комисия, която да се произнесе за здравословното състояние на президента, както искаше опозицията.
Ситуацията около встъпването в длъжност на Чавес е
водеща тема
за западните издания.
Поддръжници на президента Уго Чавес не изключиха
възможността той да положи клетва в болницата, в която се лекува
в Хавана. Неговите критици призоваха правителствени
представители да отидат в болницата, за да проверят лично дали е
жив, пише вестник "Ню Йорк таймс".
Британският вестник "Гардиън" отбелязва, че закъснението във встъпването в длъжност на Чавес е разгневило опозицията. Според изданието подкрепата от страна на военните и Върховния съд за отлагането на церемонията подклажда
страхове от властови вакуум.
Отлагането на клетвата стана причина за сериозни дебати в Националното събрание на страната. Опозицията предрече "анархия" и обвини сътрудниците на президента в извършване на "конституционен преврат", а управляващата партия планира за днес масов митинг, за да покаже, че има подкрепата на народа.
Отсъствието на Чавес остави и нерешени редица големи икономически въпроси, включително дългоочакваната девалвация на валутата, коментираха местни експерти. "Това, което наблюдаваме, е парализа на икономическите решения" от страна на правителството, обяви икономистът Орландо Очоа – професор в Католическия университет "Андрес Бейо".
58-годишният Чавес е на власт от 1999 г. насам. През последните години той се превърна в символ на настроената срещу САЩ левица в Латинска Америка. Влиянието му в това отношение се засили особено много след оттеглянето на политическия му ментор – кубинския лидер Фидел Кастро, през 2006 г.
Междувременно в отсъствието на Чавес
САЩ работят за започване на разговори
с Венецуела,
пише вестник "Вашингтон пост". Докато болният от рак президент Уго Чавес се бори за живота си, администрацията на Обама е подела от няколко седмици дискретна, но координирана дипломатическа инициатива за създаване на канали за комуникация с антиамерикански настроеното венецуелско правителство. Тези усилия за пробив в замразените от години отношения с една най-големите страни производителки на петрол се полагат в момент, в който Венецуела затъва във все по-дълбока институционална криза заради отсъствието на президента.
Американски представители обаче се подготвят за
сценарий
"след Чавес",
така че да могат да започнат разговори с Каракас по редица теми, по които политиката на венецуелското правителство предизвикваше загриженост в Държавния департамент на САЩ. В това число влизат съюзът с Иран, сериозният наркотрафик през територията на Венецуела и деликатни за някои американски компании икономически въпроси, посочва "Вашингтон пост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!