В еликобритания е съобщила днес на представителите на ЕС, че няма да поиска удължаване на преговорите за бъдещите отношения. Това съобщи зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович след виртуално заседание на преговорните екипи, предаде БТА.
I just chaired a constructive EU Joint Committee meeting with @MarosSefcovic
— Michael Gove (@michaelgove) June 12, 2020
I formally confirmed the UK will not extend the transition period & the moment for extension has now passed. On 1 January 2021 we will take back control and regain our political & economic independence pic.twitter.com/nZjNpez8LI
Той добави, че следващата среща на подобно равнище ще бъде през септември, а дотогава преговорите продължават. ЕС остава открит за удължаване, поясни Шефчович.
Kоронавирусът - тактика за предотвратяване на Brexit
Наскоро главният преговарящ на ЕС Мишел Барние уточни, че ЕС може да осигури удължаване с една или две години, както предвиждат постигнатите досега договорености, стига Лондон да поиска и европейските държави да се съгласят. По неговите думи Лондон разполага с още две седмици, за да предприеме този ход.
Брекзит: край на специалния статут на гражданите на ЕС
"Остава още много несвършена работа, време е да се премине от намерения към действия", заяви Шефчович. ЕК днес съобщи, че в понеделник е насрочена видеоконференция на председателите на комисията Урсула фон дер Лайен, на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейския парламент Давид Сасоли с британския премиер Борис Джонсън.
Няма да има нови отсрочки по Брекзит
Великобритания напусна ЕС на 31 януари. Преходният период ще продължи до края на тази година. По време на него страните ще се опитат да постигнат съгласие за модел на бъдещите си отношения, припомнят от БГНЕС.
През настоящия преходен период правилата на ЕС продължават да се прилагат за Обединеното кралство, но страната не участва в процеса на вземане на решения в Съюза. Такъв преходен период, например, позволява поддържането на търговските отношения в същия формат. В края на прехода правилата на Съюза вече няма да се прилагат за Великобритания.
България - "малкия маяк за Обединеното кралство"
За да се избегнат проблеми и затруднения в организацията на отношенията между страната и ЕС в различни области, техните представители трябва да се споразумеят за условията на бъдещото партньорство. Преговорите продължават, но засега не се наблюдава значителен напредък.
В същото време е необходимо да се постигне споразумение за много кратко време, тъй като всякакви споразумения ще изискват определени утвърждавания от съответните органи. Ако не се постигне споразумение, преходът към нов етап в отношенията между страната и Съюза рискува да стане „труден“.
Великобритания напуска ЕС, какво предстои
Може да се удължи преходният период, но решението, както беше съобщено по-рано, трябва да бъде взето преди края на юни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!