В еликобритания официално отложи Брекзит, съобщава Ройтерс. 441 депутати гласуваха "за" необходимите закони, които отлагат излизането от Европейския съюз след първоначално определената дата 29 март. 105 депутати бяха против отлагането. Поисканото от правителството на Великобритания отлагане на Брекзит беше одобрено от Европейския съвет по-рано този месец, но за да стане окончателно факт, беше необходимо и потвърждението му от Камарата на общините на Великобритания.
Депутатите преместиха досегашния краен срок за излизане от ЕС от 23:00 британско време на 29 март за 22:00 британски време на 22 май или за 22:00 британско време на 12 април, в зависимост от предстоящи решения. Ако няма сделка, излизането е април.
Британските депутати гласуваха алтернативни варианти и предпочитани сценарии на Брекзит, съобщава Би Би Си. Но всички бяха отхвърлени вчера.
Парламентът се опитва да изземе контрола върху процеса на напускане на Европейския съюз от правителството на Тереза Мей.
За целта бяха гласувани пакетно 8 предложения, за които депутатите казаха само "да" или "не", като гласуването беше наведнъж, заради притеснения, че при гласуване предложение по предложение, резултатите от първите вотове ще повлияят на следващите.
Осемте предложения, които председателя на долната камара на парламента внесе за гласуване бяха:
Предложение В, което казва Великобритания да напусне ЕС без споразумение на 12 април. За 160, против 400
Предложение D, което казва Великобритания да търси договарянето на "Общ пазар 2.0" с Брюксел, включително членство в единния пазар на ЕС и митнически споразумения. За 188, против 283
Предложение H, което казва Великобритания да остане част от Европейската икономическа зона и отново да подаде молба за членство в Европейска асоциация за свободна търговия. За 65, против 377
Предложение J, което казва, че сделка на Великобритания с ЕС за Брекзит трябва да включва постоянно и подробно споразумение за митнически съюз с Брюксел, което да покрива цялата територия на Великобритания, включително Северна Ирландия. За 264, против 272
Предложение K, което казва Великобритания да се заеме с изпълнението на плана на опозиционната Лейбъристка партия за митнически съюз с ЕС и възможно най-близка синхронизация с единния пазар на ЕС. За 237, против 307
Предложение L, което казва Великобритания да отмени изпълнението на член 50 от Договора за ЕС ако парламента в Лондон не се съгласи на напускане на ЕС без сделка за условията. За 184, против 293
Предложение M, което казва, че трябва да има референдум, който да потвърди, че гражданите са съгласни с условията на сделката за Брекзит, преди тя да бъде ратифицирана от парламента. За 268, против 295
Предложение O, което казва Великобритания да търси контролирано излизане без сделка от ЕС, ако сделка с Брюксел не може да бъде договорена. За 139, против 422
Какво следва след това гласуване. Няма еднозначен отговор на този въпрос.
Министър-председателката Тереза Мей се очаква да направи трети опит да подложи на гласуване в парламента споразумението, което тя договори с Европейския съюз и депутатите вече два пъти отхвърлиха. Причината за третия опит е, че някои от привържениците на Брекзит в собствената й партия, вече са склонни да подкрепят споразумението.
Промяната в позицията им дойде сред страхове, че излизането от ЕС може да бъде отложено за дълъг период или дори отменено, както и след уверения на Тереза Мей, че ако сделката й бъде подкрепена, тя ще се оттегли от премиерския пост за следващата фаза в преговорите с ЕС.
Малко след това по надеждите, че споразумението на Мей има шансове да мине в парламента беше нанесен удар, като Демократичната юнионистка партия от Северна Ирландия каза, че няма да го подкрепи. Тази формация дава на Тереза Мей гласовете си в парламента и помага на правителството да прокарва закони, въпреки че няма мнозинство.
Дали на Тереза Мей ще бъде позволен трети опит да прокара сделката с ЕС в парламента не е ясно и поради позицията на председателя на долната камара на народното събрание, който се позова на прецедент и отсъди, че не може да подложи на гласуване нещо, което вече е отхвърлено, ако в него не са внесени "значителни промени".
Някои от депутатите, които подкрепиха протеклите в сряда вечерта индикативни гласувания, искат тези от тях, които получиха най-голяма подкрепа въпреки отхвърлянето - като идеята за втори референдум - да бъдат подложени на гласуване втори път, вероятно в понеделник. Други депутати настояват, че единственият останал начин са нови парламентарни избори, които да формират нов парламент, защото в сегашния не може да се постигне компромис.
Великобритания все още е заплашена от излизане от Европейския съюз без сделка за условията на раздялата на 12 април. Все пак тази възможност се сита за малка, след ясната съпротива срещу нея от мнозинството депутати. Какъв метод ще се приложи за избягването й, обаче и дори кой ще е начело на процеса, остава неясно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!