В еликобритания ще позволи на китайския телекомуникационен гигант Хуауей (Huawei) да има ограничена роля в изграждането на британските 5G мрежи, съобщи днес правителството, цитирано от Ройтерс.
Кабинетът посочи, че високорисковите доставчици на оборудване ще бъдат изключени от чувствителните ключови части на мрежите.
Breaking News: Britain won't ban equipment by Huawei from its 5G network, the starkest sign that the U.S. campaign against the Chinese technology giant is faltering https://t.co/k4u4TMvMOR
— The New York Times (@nytimes) 28 януари 2020 г.
САЩ поискаха от премиера Борис Джонсън напълно да забрани Хуауей, като се аргументираха, че Пекин може да използва оборудването на компанията за кибершпионаж. От Хуауей категорично отрекоха твърденията.
Съединените щати забраниха на Хуауей да пуска на пазара им следващите си поколения 5G мобилни мрежи поради опасения - категорично отречени от компанията - че фирмата може да бъде под контрола на Пекин.
Вашингтон лобира Великобритания да направи същото, дори заплашва да ограничи споделянето на разузнавателна информация между двете страни, ако Лондон върви по свой си път.
Също така има предположения, че евентуална вреда за отношенията между Лондон и Вашингтон заради Хуауей може да повлияе на шансовете на Великобритания да си осигури благоприятна сделка със САЩ след Брекзит.
Huawei: Да има силен конкурент е добре за нас
Новият Huawei Mate 30 ще използва неофициален Android
Технологичните тенденции за 2020
Малко по-късно през деня стана ясно, че
Евросъюзът няма да налага забрана на действия на китайския телекомуникационен гигант Хуауей или на друга компания въпреки силния натиск от страна на САЩ, заяви високопоставен представител на Брюксел.
Днес Еврокомисията ще огласи препоръките си към страните-членки, но еврокомисарят Тиери Бретон каза пред евродепутатите, че Брюксел ще избере строгия контрол пред всяка забрана.
"Това не е въпрос на дискриминация, а въпрос на определяне на правила. Те ще бъдат строги, ще бъдат взискателни и разбира се, че ще приветстваме в Европа всички оператори, които са готови да ги прилагат", каза той.
ЕС, макар никога да не посочва изрично китайския гигант, се бори да намери начин да балансира между огромното господство на Хуауей в 5G сектора и проблемите със сигурността, на които обръща внимание Вашингтон.
Предложението е част от така наречения "набор от инструменти" с препоръки, който ще ръководи 27-те държави-членки на ЕС след Брекзит, тъй като те изграждат ключовите 5G мрежи.
Забраната на Хуауей в крайна сметка ще зависи от всяка отделна държава-членка, но препоръката на комисията за среден път дава на европейските столици основание да се противопоставят на исканията на Вашингтон.
Хуауей е един от водещите световни доставчици на мрежови технологии и един от малкото - заедно с европейските телекомуникационни компании Нокия и Ериксон - способен да изгражда 5G мрежи.
САЩ виждат в тази компания потенциална заплаха за киберсигурността и се страхуват, че участието на Хуауей би съдействало на китайското правителство да извършва кибершпионаж.
САЩ дадоха нова отсрочка на Huawei
Microsoft получи лиценз да доставя софтуер на Huawei
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!