Япония е пример за много останали страни по света с абсолютния си работохолизъм, икономика и дори впечатляващия дух, с който се възстановява след ядрената атака в началото на миналия век. Факт е обаче, че и в нейната история има и някои доста неприятни "страни на монетата".
(Видеото по-горе: В Япония борят демографската криза с приложение за запознанства)
Сред тях е и законът за евгениката, действал предимно до 70-те години на миналия век (официално действащ обаче от 1948 до 1996), но все още носещ мрачно петно върху имиджа й.
На първо време е редно да обясним, че той е давал право на държавата на принудително стерилизиране на редица хора на основата на умствена недостатъчност с идеята да подобри генетичното качество на човешката популация.
Ако ви звучи познато и моментално ви идват асоциации с някои разпространени вярвания на Хитлер, не сте далеч от истината. Именно чрез нацисткия режим, законът за евгениката набира сериозна известност, но всъщност историята му датира и далеч назад във времето, като е действал и в много повече страни от Германия.
Основата на идеята е, че човешката раса може да бъде подобрена генетично чрез изключване на нисшите групи и насърчаване на по-висшите.
И понеже започнахме с Япония, там също са се случвали и хиляди насилствени актове, а ако държите на конкретни цифри - говорим за близо 25 000 души с физически, психически, наследствени заболявания. Всички те са претърпявали насилствен аборт и са били лишени от възможността да имат деца.
На всеки един е казвано, че ще бъде подложен на рутинна операция, докато всъщност е умишлено стерилизиран. Сред жертвите е имало дори и деца, още ненавършили 10 години.
През 2019 година бе приет закон, според който всички пострадали от принудителната стерилизация ще бъдат компенсирани финансово, а премиерът Шиндзо Абе лично се извини на жертвите. Оказвайки се, че сумата варира до около 20 хиляди долара за човек, повечето от тях продължиха да водят съдебна битка за по-солидни обезщетения и преди броени дни постигнаха желания успех.
Върховният съд на Япония отсъди, че е ставало дума за изключителна дискриминация и отсъди обезщетението да е в петкратно по-голям размер - 100 000 долара.
Победа, която от финансово гледна точка със сигурност ще донесе спокойствие на пострадалите. Но и победа, която още повече затвърждава сериозния удар върху имиджа на страната в световен мащаб.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!