У олстрийт с голямо завръщане, но какви са рисковете за това? Индексът S&P 500 се повиши в на 8 юни, отбелязвайки 20% ръст от последното си дъно, достигнато на 12 октомври 2022 г. Това слага край на краха на пазара, започнал през януари 2022 г.
Подкрепян от печалбите на големите технологични акции, широкият индекс затвори на ниво от 4293,93 пункта и премина прага, който разделя "мечия" от "бичия" пазар - това е израз на инвеститорите за период от време, характеризиращ се с нарастващи цени на акциите и оптимизъм на Уолстрийт. Инвеститорите със сигурност са в настроение за покупки: Индексът на страха и алчността на CNN достигна ниво "Екстремна алчност" в четвъртък.
Пазарите останаха изненадващо устойчиви през последните девет месеца, тъй като губещите от 2022 г., като технологичните и медийните компании, се възстановиха от катастрофалната година с надеждата, че най-лошото за тези индустрии е отминало.
Бумът на изкуствения интелект засили интереса към технологичните акции, които доминират в S&P 500. След ужасната година за големите технологични компании оптимизмът се завърна, тъй като ChatGPT превърна изкуствения интелект в "нещо голямо" за Силициевата долина. Инвеститорите правят големи прогнози за Google, Meta, Apple, Amazon, Nvidia и други, надявайки се, че те могат да предизвикат нова технологична революция с помощта на изкуствения интелект.
През изминалата седмица пазарите набраха инерция, вероятно заради края на кризата с тавана на дълга, оптимизма, че Федералният резерв ще направи пауза в повишаването на лихвените проценти на срещата си през юни, и неотдавнашната поредица от силни икономически показатели.
The S&P 500 is now in what #WallStreet refers to as a bull market, meaning the index has risen 20% or more from its most recent lowhttps://t.co/kRbgJgQSBS
— ETMarkets (@ETMarkets) June 9, 2023
И макар че всички тези фактори са положителни за икономиката, анализаторите се опасяват, че това може да бъде краткотрайно рали, което в крайна сметка да погълне инвеститорите. Инфлацията остава твърде висока, за да се чувстваме комфортно. Икономиката на САЩ продължава да създава нови работни места, но темповете са предимно по-бавни. Потребителите продължават да харчат, но намаляват дискреционните си разходи, като например за дрехи, и вместо това се съсредоточават върху стоки от първа необходимост, като храна и дейности за свободното време.
Това не е точно рецепта за дългосрочен пазарен успех.
"Намираме се много късно в икономическия цикъл, който започва да се забавя и вероятно се насочва към рецесия по-късно тази година", заяви пред CNN Самир Самана, старши глобален пазарен стратег в Wells Fargo Investment Institute. "Ключовата разлика за нас е, че обикновено бичите пазари съвпадат с икономически разширения, а не с икономически свивания."
Все пак от този възход идва с други драми, като война в Европа, банкова криза и дългова криза. Пазарите се намират в неизследвана територия и макар че икономическа рецесия, съвпадаща с бум на Уолстрийт, би била първа, "на този пазар никога не казвай никога", казва Самана.
Настоящата ситуация е малко по-нюансирана от просто спад и възход, каза Кевин Гордън, старши инвестиционен стратег в Schwab. Той описва случващото се като акции, които са в спокойно положение на повърхността, но всъщност не е сигурно дали е така.
Технологичните компании и компаниите за изкуствен интелект с мегакапацитети се издигат нагоре и "решават" проблемите на пазара, казва той, докато цикличните и по-малките компании страдат.
S&P 500 е претеглен по пазарна стойност и е с най-големи капитали, което означава, че само няколко компании - предимно големи технологични компании - са в състояние да повишат индекса, дори когато по-голямата част от акциите се борят.
"Възторгът около изкуствения интелект, заедно с възвръщащия се щатски долар, доведе до изключителна дивергенция и риск от концентрация в основните борсови индекси", каза Лиза Шалет, главен инвестиционен директор в Morgan Stanley Wealth Management. "Подобна ограниченост не е това, на което се основават новите бичи пазари."
Изводът: Инвеститорите трябва да избягват да се вманиачават в това, че това е нов пик за пазар", каза Самана. "Запазете перспективата за това, което е."
Инвеститорите трябва да се възползват от този размах, като съкратят части от портфейлите си, от които са чакали да се отърват, каза той, за разлика от опитите да преследват технологичните компании, които доведоха до това възходящо движение.
Дали ще се запази този подем, или не, вероятно ще зависи от решението на Федералния резерв за лихвената политика през следващата седмица, каза Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA.
Според него от 1989 г., когато Фед започнаха да обявяват промените в лихвения процент по федералните фондове, по време на циклите на повишаване на лихвените проценти е имало 16 пъти, когато Фед или е пропускал повишаването на лихвите, или са прекратявали изцяло програмата си за повишаване на лихвите.
След като Фед са пропуснали или прекратили повишаването на лихвените проценти на едно заседание, S&P 500 се е повишил средно с 3,6% и е поскъпнал в 88% от случаите.
"Ако Фед пропусне повишаването на лихвите през юни, историята казва, но не гарантира, че пазарът има потенциал за по-нататъшно повишение", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!