О т 1 юли заплатите на персонала в областните болници ще бъдат увеличени. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който е на посещение във Варна. По думите му повишенията ще бъдат различни в отделните лечебници, като по предварителни данни сумите ще са между 150 и 250 лева, предаде БТА.
Ананиев уточни, че ръководствата и персоналът на лечебните заведения ще решават дали увеличенията ще бъдат към основните заплати или към допълнителното материално стимулиране. Тяхно ще бъде и решението дали всички ще получат еднакво увеличение или ще има диференциация.
Министърът допълни, че повишаването няма да доведе до съкращения. По думите му, тъй като областните лечебници са многопрофилни и длъжни да приемат всеки болен, трябва да разполагат и с нужните екипи за 24-часов режим на работа. Ананиев допълни, че в момента средната брутна работна заплата на персонала в тези лечебници е между 1200-1400 лева, като за лекарите сумата е доста по-висока. Той каза още, че през септември ще бъде направен анализ на изпълнението на бюджета на Национланата здравноосигурителна каса (НЗОК) и, ако има спестени средства, те ще отидат в болничната помощ и увеличение на заплатите.
‘Министерството провежда срещи с всички областни болници в страната като основната тема е новата методика за формиране на разходите за персонала’, припомни Ананиев. По думите му един от акцентите на документа е, че разходите за служителите трябва да бъдат не по-малко от 50% от общите приходи, които получават лечебните заведения.
Освен това размерът на допълнителните плащания за постигнати резултати не могат да надхвърлят 50% от разходите за персонал с изключение на допълнителното разпределение на приходи от клинични изпитания и от ценоразписите, които са си публикували болниците за допълнителни медицински услуги, допълни министърът.
Ананиев обясни още, че максималният размер на допълнителното материално стимулиране за немедицинския персонал не може да надхвърля 80% от основната работна заплата, а за медицинския - не повече от три пъти от основната работна заплата. „Много важно е и посоченото в методика съотношение между парите на санитарите, професионалистите по здравни грижи и лекарите”, допълни министърът. То трябва да е 1 към 1,7 към 2,2, което според здравния министър, при равни други условия осигурява постигане на нивата на възнагражденията, посочени в Колективния трудов договор на сектора.
Медицинските сестри няма да отстъпят от своите искания за реформа в здравеопазването, и ще продължават протестите си с ефективни стачни действия. Това съобщи регионалният координатор на протестите Димитрия Димитрова. Тя отчете и първите успехи след изразеното недоволство от медицинските сестри в цялата страна. Един от тях е учредяването на специална асоциация, към която ще има действащ синдикат. Той ще защитава трудовите им права, стана ясно след протеста на медицинските лица в Пазарджик.
Протестиращите се надяват президентът Румен Радев да им помогне в прокарването на промените в Закон за изменение и допълнение на Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти. Медицинското съсловие не спести и поредната критика към управляващите и е категорично, че ще продължат с протестите. Очаква се сестрите в болницата във Видин да подадат колективни оставки. Предупредителни стачни действия ще предприемат и техните колеги в Сливен, допълни Димитрова. Ако не се стигне до въпросните промени, медицинските сестри са готови и на ефективни протести през есента.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!