В своята мемоарна книга "Spare" ("Резервен") принц Хари разказва за спор с брат си принц Уилям.
"Той ме хвана за яката и ме повали на пода. Приземих се върху купата на кучето, която се счупи под гърба ми, а парчетата се врязаха в мен."
Опашки във Великобритания за мемоарите на принц Хари
След това Хари казал на по-големия си брат да си тръгне.
Уилям погледнал "със съжаление и се извинил", спомня си Хари.
Принц Хари: Съмнявам се в официалната версия за смъртта на майка ми
Първото нещо, което направил Хари след конфликта е да се обади на терапевта си.
Това е важният момент, на който трябва да се обърне внимание, пише вестник "The Guardian".
В суматохата около разкриятията много от важните послания на принц Хари остават на заден план.
Хари е отраснал в среда, където проблемите се решават с мълчание и отрицание.
Все повече хора търсят помощ за психичното си здраве.
Най- често срещаните проблеми са тревожност, мъка от загуба на любим човек, посттравматично стресово разстройство след служба в армията и травми от дисфункционална семейна среда.
Британска журналистка: Ако Хари иска семейството си обратно, по-добре да замълчи
Според специалисти в областта, психичните разстройства не са се увеличили, но съвременният човек е много по-склонен да ги признае.
Със сигурност в момента светът е забързан и прекомерно стимулиращ, но всяко поколение е имало своите специфични трудности.
Принц Хари: Искам да си върна баща си и брат си
По време на интервюто си за "60 минути" с Андерсън Купър принц Хари разкри, че е плакал само веднъж след смъртта на принцеса Даяна. В момента, когато ковчегът ѝ „всъщност е потънал в земята“.
По-късно принцът се обръща към експериментални лекарства, за да се справи с огромната травма. Хари многократно е споделял, че никой от семейството не е оказал адекватна помощ и подкрепа на двамата с Уилям.
Когато губи майка си Хари е самo на 12 г. След шока от смъртта на Даяна, той дълго време не може да заплаче. Нарочно гледа стари видеоклипове с нея, за да излее чувствата си, но безуспешно. Накрая се обръща към алкохола, а впоследствие към терапията и експериментални лекарства.
Prince Harry said he tried traditional therapy as well as experimental treatments like psychedelics to heal the pain from his mother’s death.
— 60 Minutes (@60Minutes) January 9, 2023
“For me, they cleared the windscreen, the windshield [of] the misery of loss,” he tells Anderson Cooper. https://t.co/kIq3TIGe10 pic.twitter.com/ArfgVpeB57
"Никога не бих препоръчал да приемате таквива медикаменти като забавление", уточни принц Хари и продължи: "Но ако го правите под надзор, можете да излекувате мъката от загубата или травма от ужасяващо събитие", категоричен е принцът.
"Тези лекарства ме накараха да виждам по-ясно. Преди смятах, че ако не плача за майка си, това значи, че не страдам, че вече я няма. После осъзнах очевидното - тя просто би искала да бъда щастлив."
В интервютата си Хари споменава за спор с Меган Маркъл в началото на връзката им. Според принца ако не бе започнал терапия, би имало опасност да изгуби "жената, с която иска да прекара живота си." Съпругата му винаги го е насърчавала да търси професионална помощ.
Британски медии: Мемоарите на принц Хари не са променени след смъртта на кралица Елизабет Втора
"Мисля, че беше по време на втората ми сесия, когато терапевтът се обърна към мен и каза: Това ми звучи като 12-ходишния Хари. В началото се засегнах, наричаше ли ме този лекар дете? И започнах да се отбранявам."
Впоследствие Хари осъзнава, че докторът иска той да получи онази подкрепа, която не е получил тогава, да усети, че сега му е позволено да говори за всичко. Не е нужно да го задържа в себе си и да се измъчва.
"Знам, че много ветерани и обикновени хора също са диагностицирани с посттравматично стресово разстройство. Добрата новина е, че това може да бъде излекувано. Не е присъда за цял живот", споделя Хари.
Принц Хари: Твърдението, че съм се хвалил с убийствата в Афганистан, е опасно и лъжовно
Именно затова, той търси форми на лечение извън традиционните.
Методът „Eye Movement Desensitization and Reprocessing” (EMDR) е иновативна психотерапия, която принцът изпробва.
EMDR e повторна преработка на информация посредством определени движения на очите. Тези специфични движения облекчават негативната емоционална симптоматика.
Стигмата около психичните проблеми все още съществува, особено при мъжете.
„Хари и Меган“: 22 големи разкрития на херцозите на Съсекс
Представата, че мъжът трябва да е силен и да не поддава на емоции все още битува в обществата.
Принц Хари се опитва да развеначе този мит. Баща му е отгледан в мълчание, неговият баща също. Поколения, които не умеят да общуват и да изразяват емоции.
Принц Хари: От Двореца лъжеха, за да защитят брат ми
Единственият начин да се излезе от порочния кръг е да се признае открито за проблема. В Двореца продължават да растат деца, които не бива да бъдат унищожавани под тежестта на протокола
Принц Хари може да създава световни дискусии.
Похвално е, че една от темите, на които постоянно набляга е тази за психичното здраве.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!