С нарастващото напрежение около предстоящия исторически антитръстов иск срещу Meta, възниква въпросът дали компанията може да получи отсрочка благодарение на новия си съюзник в Белия дом, пише POLITICO.
По-малко от две седмици преди началото на важен антитръстов процес срещу технологичния гигант Meta, разрастващото се сътрудничество между президента Доналд Тръмп и главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг буди тревога във Вашингтон, като мнозина се опасяват, че Белият дом може да спре целия случай.
Процесът, насрочен за 14 април, е кулминацията на почти шестгодишно разследване и съдебна битка. Той беше започнат от Федералната търговска комисия (FTC) по време на първия мандат на Тръмп и продължен от антитръстовите органи на бившия президент Джо Байдън. В крайна сметка процесът може да принуди Meta да продаде Instagram и WhatsApp – колосално скъпа и сложна маневра, която би разрушила компанията на стойност 1,3 трилиона долара.
Washington worries Trump could bail out Zuckerberg https://t.co/VJ9fBWkor0
— POLITICO (@politico) April 6, 2025
Обикновено FTC не изоставя антитръстови дела, независимо от политическата принадлежност на президента. Но последните събития в Вашингтон провокираха тревога относно бъдещето на делото, като се заговори, че новата близост между технологичната индустрия и Тръмп, както и бързото сближаване на Meta с Републиканската партия през последните месеци, може да доведе до прекратяване на съдебното производство.
В сряда Зукърбърг неочаквано се срещна с Тръмп в Овалния кабинет, за да обсъди възможностите за уреждане на антитръстовото дело.
Същия ден председателят на Федералната търговска комисия, Андрю Фъргюсън, който в момента ръководи случая, заяви пред репортери на събитие, че агенцията "се стреми" да се противопостави на Meta. Когато беше попитан дали би се отказал от случая по указание на Тръмп, той отговори, че "ще се подчини на законни заповеди", но иначе отказа да коментира хипотетични ситуации.
Тръмп предостави на Фъргюсън едностранна власт върху решенията на FTC, като изненадващо уволни двама комисари от Демократическата партия в средата на март – безпрецедентен ход, който позволи на Фъргюсън и неговия единствен републикански колега да вземат решения без опозиция от страна на демократите.
Говорителите на FTC не отговориха на запитвания дали Тръмп може да нареди на Фъргюсън да оттегли делото срещу Meta или дали е имало някаква комуникация между Фъргюсън и Тръмп по въпроса.
Доха Меки, бивш антитръстов служител на Министерството на правосъдието, работил както при Тръмп, така и при Байдън, заяви, че е "притеснително", че Зукърбърг се е срещнал директно с Тръмп "в навечерието на процеса, не по-малко".
Попитан за срещата в сряда, говорителят на Meta, Анди Стоун, посочи, че Зукърбърг "продължава срещите, които провежда с администрацията относно американското технологично лидерство". Той не уточни дали предстоящият съдебен процес пред FTC е бил обсъждан.
Говорител на Белия дом не отговори на въпроси относно възможността Тръмп да се опита да убеди Фъргюсън да сключи споразумение или какво точно би поискал от Meta в замяна. Според установената практика във Вашингтон, оттеглянето на делото не би следвало да бъде възможно, тъй като FTC обикновено действа независимо от Белия дом. Въпреки това, след като Тръмп уволни двамата демократични комисари на агенцията миналия месец, той значително улесни възможността за републиканците в комисията да прекратят делото срещу Meta или да постигнат споразумение с неговото искане.
"Всяко от тези действия ще изисква решение на комисията, което трябва да бъде подложено на гласуване", каза бившият председател на FTC Лина Хан на антитръстова среща на върха, организирана от фирмата за рисков капитал Y Combinator в сряда. "Все още е неясно, но това определено им улеснява пътя да направят нещо подобно."
"Facebook би предпочел този случай просто да изчезне много удобно, така че не бих се изненадал, ако бъде оказан натиск", добави Хан.
Нейните опасения бяха повторени от неочакван съюзник – Стив Банън, влиятелната крайнодясна фигура и бивш главен стратег на Тръмп.
"Това не е случайно, че Зукърбърг се оказва в Овалния кабинет, докато всичко това се случва", каза Банън пред репортери в сряда. Изразявайки надежда, че Тръмп няма да отстъпи, той заяви, че президентът е "под огромен натиск [от] Големите технологични олигарси".
"Това е постоянна битка", заключи той.
Както при много въпроси, свързани с Big Tech, случаят с Meta има потенциал да раздели републиканците. Докато мнозина все още гледат на големите платформи като удобни политически мишени, те също приветстват новото дружелюбие на изпълнителни директори като Зукърбърг.
През последните месеци Зукърбърг е изразил съжаление за премахването на дезинформация за Covid-19 и минимизирането на публикации за лаптопа на Хънтър Байдън. Той също така назначи дългогодишни републиканци като Джоел Каплан и Кевин Мартин за топ лобисти на Meta, изостави програмата за проверка на фактите на компанията и дари 1 милион долара на встъпителния фонд на Тръмп. Това показва, че Meta е готова да промени политиката си, за да угоди на президента и Републиканската партия.
Сенатор Тед Круз (R-Тексас) и конгресмен Джим Джордан (R-Охайо), които са съюзници на Тръмп, похвалиха усилията на Meta да умилостиви републиканците. И самият президент не крие желанието си да постави основите на нова екосистема на социалните медии, в която съдържанието ще бъде ориентирано вдясно.
Сенатор Джош Хоули (R-Мо.) отдавна настоява правителството да разбие Meta и изглежда твърдо на страната на антитръстовия процес. В сряда той постави под въпрос дали Тръмп има "пряка власт" да отмени решенията на Фъргюсън.
"Фъргюсън трябва да му даде най-добрия съвет и да каже: 'Не мисля, че трябва да правим това, г-н президент. Това е законът'", каза Хоули в кулоарите на срещата на върха Y Combinator.
"Тези хора се държат така, сякаш са приятелски настроени към вас сега. Това е просто защото искат нещо", добави Хоули. "Този президент вече има огромно антитръстово наследство. Той трябва да види това."
Но Алваро Бедоя, един от уволнените демократични комисари, предупреди, че Фъргюсън може да се окаже в затруднено положение.
"Ако получи заповед от Белия дом, той ще се обади на началниците си и ще му кажат: 'Имахме добри отношения с Марк, защо не се оттеглиш от това?'", каза Бедоя. "Или ще се подчини и ще остане, или няма да го направи и ще получи същия имейл като мен."