Н еизвестни вандали оскверниха паметника на създателя на Стара Велика България - Хан Кубрат в Малая Перешчепина, Новосанжарски район на Полтавска област в Централна Украйна, съобщава „Фокус”.
Именно там през 1912 г. се счита, че е открит гробът на хана. От снимките, публикувани от регионална украинска медия се вижда, че паметникът е изваден от постамента и повален на земята. Полицията в Полтавската област е започнала разследване във връзка с инцидента.
Откраднаха паметника на Христо Ботев в Одеса
На 5 април кметът на село Мала Перешчепина се е свързал с полицията и е съобщил, че неизвестни лица са повредили паметника на хан Кубрат. На мястото на инцидента органите на реда установяват, че вандалите са подкопали бетонната основа на паметника, което е станало причина за падането му.
Извършителите подлежат на наказание по чл. 298 от НК на Украйна (Незаконна работа на обекти на археологическо наследство, унищожаване или повреждане на обекти на културното наследство) - глоба и/или лишаване от свобода за срок до две години.
През 1912 г. момче на име Деркач случайно намира съкровище в селото, което се оказва изключително голямо: 800 отделни предмета, предимно от злато (с тегло 25 кг) и сребро (с тегло 50 кг). Намерени са многобройни златни и сребърни съдове, украшения от златни византийски масивни монети от средата на VII век, гривни, пръстени, фрагменти от оръжия, златни части от колани и фрагменти от дървен скиптър със златна облицовка.
Киев: Русия използва етнически българи за дестабилизиране
Историците стигат до заключението, че това не е заровено съкровище, а погребение. Пръстенът с монограмата „Кубрату патрикиу“ е един от предметите, заради който историците твърдят, че Перещепинското съкровище е намерено в гробницата на хана на Стара Велика България.
Всяка година българи от цял свят посещават гроба на хан Кубрат в селото. В помещенията на училището в Малая Перешчепина е открит музей, който всяка година се попълва с нови експонати.
По-късно възниква идеята за изграждане на мемориален комплекс „Хан Кубрат“ на мястото. За тази цел през 2008 г. е създадена и регистрирана Международната благотворителна фондация „Хан Кубрат“. Към 2012 г. концепцията на комплекса включва изграждането на паметник и пътеката до него, а също параклис и паркинг за посетителите.
Министерството на външните работи на Република България категорично осъжда вандалския акт срещу паметника на хан Кубрат в Малая Перешчепина, Полтавска област на Украйна, заявяват в съобщение от МВнР.
Очакваме компетентните украински институции да разкрият извършителите на тази хулиганска проява и да ги подведат под отговорност, посочват от външното ни министерство.
България придава голямо значение на зачитането на правата и историческата и културна идентичност на 200-хилядната българска общност в Украйна, което допринася и за отличните отношения между нашите две държави, отбелязват от МВнР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!