Унгарската опозиционна партия Съюз на свободните демократи (ССД), чиято роля стана решаваща след решението на министър-председателя Ференц Дюрчани да се оттегли от поста, иска запазване на строг контрол върху бюджета и се нуждае от премиер, който да вдъхва доверие.
Това каза Габор Фодор, лидер на ССД, в интервю за Ройтерс. "Трябва ни някой, който се ползва с доверието на обществото, а също и на финансовите пазари", заяви той, обаче отказа да назове вероятни кандидати за поста.
ССД има 19 места в парламента и управляващата Унгарска социалистическа партия (УСП), която разполага със 189 депутати, се нуждае от неговата подкрепа, за да си осигури мнозинство в 386-членния парламент при гласуването на оставката на Дюрчани следващия месец.
ССД и УСП може да потърсят подкрепата и на малката опозиционна формация Унгарски демократичен форум (УДФ). Основната опозиционна партия Фидес обяви, че няма да участва в преговори за създаване на нова коалиция и настоява за предсрочни избори.
Фодор не желае предсрочни избори, тъй като Унгария не може да си позволи продължителен преходен период. "Трябва да изчакаме следващите две седмици. Ако не успеем да намерим допирни точки, тогава не виждам никакво друго решение освен предсрочни избори. Но загубата на време от шест месеца е нещо, което Унгария не може да си позволи. Затова предсрочните избори не са добър сценарий", обясни той.
ССД ще настоява за намаляване на публичните разходи, за да се запази бюджетния дефицит под 3% от БВП през тази година.
"Първо трябва да изясним програмата, това е най-важното. Трябва да намерим подходящия министър-председател за тази програма", каза той.
Унгария, която беше сериозно засегната от световната икономическа криза, прибегне до международна помощ в размер на 25,1 млрд. долара миналия октомври и трябва да държи бюджетния си дефицит под контрол.
Страната е изправена пред тежки проблеми, след като износът намаля, а десетки хиляди хора загубиха работните си места.
Според Фодор съкращаването на публичните разходи може да се отрази на пенсиите и на социалните плащания, които би трябвало да се основават на потребностите.
"Не може да има обществени групи, които да не участват и да не правят жертви, за да излезе страната от това положение", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!