Д вама унгарски депутати от опозицията бяха изведени насила рано тази сутрин от сградата на Унгарската държавна медийна компания в Будапеща, съобщи Асошиейтед прес.
Във видео, публикувано във "Фейсбук" от депутатката Бернадет Сел, се вижда как служители по сигурността изхвърлят навън нея и колегата й Акош Хадхази.
Група от 10 депутати влезе в сградата с искане да прочете наживо по обществената телевизия пет искания. Те включваха отмяна на новия трудов закон, приет миналата седмица от парламента, който дава на работодателите правото да изискват до 400 часа извънреден труд годишно. Съгласно нормативния акт служителите може да се наложи да чакат до три години, за да получат парите си от положените допълнителни часове труд, заради което критиците му го наричат "робски закон".
Според правителството на премиера Виктор Орбан, че законът ще помогне да се облекчи сегашният недостиг на работна ръка в разрастващия се производствен сектор и ще даде възможност на работниците да печелят повече. Срещу закона обаче се обявиха профсъюзни организации и опозиционни партии от целия политически спектър.
Хиляди хора излязоха в неделя по улиците на Будапеща въпреки минусовите температури и се събраха пред парламента със скандирания "До гуша ни дойде". След като протестиращите се разотидоха вечерта, около 2-3 хиляди души се отправиха към сградата на обществената медия, скандирайки антиправителствени лозунги. След като делегацията опозиционни депутати бе допусната вътре, полицията за борба с безредиците, охраняваща отвън медийната централа, използва поне на два пъти лютив спрей, за да отблъсна протестиращите, опитващи се да пробият кордона.
Освен отмяна на закона за труда, опозицията иска отмяна на друг текст, приет миналата седмица, който предвижда специални съдилища за деликатни въпроси като обществени поръчки и съдебни спорове, свързани с избори. Той породи опасения, че може да навреди на независимостта на съдебната власт, отбелзва Франс прес. Протестиращите искат още Унгария да стане част от европейската прокуратура, както и повече независимост и обективност на обществените медии.
Балаж Хидвеги, директор по комуникациите на управляващата партия ФИДЕС, разкритикува днес действията на депутатите. Той каза, че всеки опит на политици да се намесват в работата на обществените медии е неприемлив. Той обвини депутатите, че са задействали алармата за пожар и са нападали служители на телевизията.
Протестът в неделя бе четвъртият поред за седмица срещу кабинета на Орбан, който е на власт от 2010 г. На 14 декември унгарската полиция използва сълзотворен газ и арестува 35 души, протестирали в Будапеща отново срещу спорната промяна в трудовото законодателство. Протестиращите спряха движението в продължение на часове. Някои от тях замерваха полицаи и сгради с яйца, бутилки и димки, като разбиха прозорец на парламента.
Вчерашните протести, които дойдоха след по-малки демонстрации, са ново и различно предизвикателство за властта на Орбан. По-рано този месец 83% от унгарците заявиха в допитване, че не одобряват трудовия закон. Унгарските профсъюзи, които като цяло не реагираха на репресивните мерки на министър-председателя срещу медиите и университетите, този път се включиха в борбата. Протестите се превърнаха в платформа за изразяване на общия гняв срещу Орбан, чиято партия ФИДЕС контролира две трети от парламента и това положение ще се запази поне до следващите избори през 2022 г. Дотогава Орбан ще е управлявал Унгария през половината от посткомунистическата й история, пише "Уолстрийт джърнъл".
През 12-годишното си управление в последните 20 години Орбан прие редица спорни закони, бетонирайки контрола върху съдилищата, университетите, централната банка и почти всички медии в страната, отбелязва американското издание.
Уличните протести срещу нетолерантното управление на унгарския премиер Виктор Орбан се засилиха, след като хиляди хора, настояващи за независими съдилища и свободен печат, се събраха пред сградата на държавната телевизия в Будапеща, поведени от парламентаристи от опозицията, посочва "Блумбърг". Разрастването не протестите свидетелства за острата реакция срещу все по-силната централизация на властта при управлението на Орбан. То е белег и за отчаянието на гражданите и на опозицията от невъзможността да влияят на политиката, отбелязва "Блумбърг" и също припомня, че управляващата партия разполага с мнозинство от две трети в парламента и може да прокара всеки закон без подкрепата на опозицията.
На един транспарант на протеста се четеше: "Всичко, което искам за Коледа", е демокрация, съобщи "Хъфингтън пост". Министър-председателят Виктор Орбан се самоопределя като спасител на християнската култура в Унгария от мюсюлманската имиграция в Европа и по-рано тази година спечели трети пореден мандат. Вчера неговата партия ФИДЕС заяви, че зад "уличните размирици" стоят престъпници, и обвини родения в Унгария американски милиардер Джордж Сорос, че подклажда протестите, посочва изданието.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!