В България заразените с ХИВ са два-три пъти повече от официално регистрираните. Това каза в интервю за БТА доц. Тонка Върлева, член на Комитета по стратегическо планиране към Борда на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. От началото на годината досега новорегистрираните ХИВ позитивни българи са 299, като 25-30 на сто от тях са чуждестранни граждани, а голяма част от тях са лица от Украйна, посочи доц. Върлева.
Продължава работата по създаване на ваксина срещу ХИВ, каза още доц. Върлева. По думите й създаването на ваксината се затруднява заради твърде бързата изменчивост на вируса. В света над 6 милиона души не знаят, че са заразени с ХИВ инфекцията, допълни тя.
От началото на 2022 г. досега в България има 299 новорегистрирани носители на ХИВ инфекцията, като 25-30 на сто от тях са чуждестранни граждани, а голяма част от тях са лица от Украйна, каза доц. Върлева. По думите й всички те получават антиретровирусна терапия.
Регистрираните с ХИВ инфекция в България общо са 4020 души.
Прави впечатление, че през последните години в страната ни 80-90 процента са инфектирани по сексуален път, като близо половината от тях са мъже, имащи сексуални контакти с мъже. Близо 5 процента от заразените са инфектирани при инжекционна употреба на наркотици, основно на хероин. За сравнение, през 2007-2008 г. инфектираните сред инжекционно употребяващите наркотици беше над 40 процента, посочи лекарят.
Благодарение на програмите за обмен на игли и спринцовки, както и своевременното включване на зависимите в метадонови програми, броят на инфектираните в тази група намаля. По думите й трябва да се отчете обаче и фактът, че е намаляла употребата на инжекционни наркотици за сметка на пероралните. Инжекционната употреба на наркотици води до рискове от зараза освен с ХИВ, с хепатит В или хепатит С. Хепатит С е сто пъти по-заразен от ХИВ, каза още доц. Върлева.
ХИВ по света
По данни на UNAIDS - Общата програма на ООН срещу ХИВ/СПИН, от началото на епидемията през 1986 г. досега 84,2 милиона души в света са инфектирани с ХИВ, а близо 40 млн. души са починали. Към 2021 г. 38,4 млн. души по света живеят с ХИВ, а новоинфектираните през миналата година са 1,5 млн.души. През последните пет години се отчита намаляване на броя на инфектираните и на починалите, допълни доц. Върлева.
По думите ѝ в началото на епидемията от ХИВ всяка година са умирали по над два милиона, а над три милиона души са се заразявали с инфекцията, като тази тенденция е продължила до 1996 г.
По данни от 2020 г. на Европейския център за контрол на заболяванията новоинфектираните в Европейския регион на СЗО, включващ 53 страни, са близо 105 хил. души. Важно е да се подчертае, че 81 на сто от тях са в района на Източна Европа и Централна Азия, каза още доц. Върлева. Около 10-15 процента са в Западна Европа, а 4-5 процента са в Централна Европа. В страните от ЕС новоинфектираните са близо 15 хиляди, показват още данните от Центъра.
Прави впечатление голямата разлика – 10 пъти повече са инфектираните в Русия, Украйна, Казахстан и др. в сравнение със западноевропейските държави, отбеляза доц. Върлева. В Западна Европа и страните от ЕС имат добри политики за тестване и либерални политики по отношение на рисковите групи, както и добри програми за превенция. Основните уязвими групи в Източна Европа и в Централна Азия са лицата, употребяващи инжекционно наркотици, които представляват над 35 процента от новоинфектираните. В Западна Европа основната уязвима група е на мъжете, които имат сексуални контакти с други мъже.
Към 2021 г. 28,7 млн. души в света получават антиретровирусна терапия. Най-ниско покритие с терапията има в страните от Източна Европа и в Централна Азия, където само 55-60 на сто от нуждаещите се получават антиретровирусна терапия, посочи доц. Върлева.
По думите ѝ в държавите от тези региони достъпът на лицата до тази терапия е намален заради стигмата и дискриминацията, а има и региони, в които тази група от хора е криминализирана. Източна Европа и Централна Азия са региони с все още високо ниво на инфектирани с ХИВ, допълни доц. Върлева. Близо 6 млн. души в света все още не знаят, че са инфектирани с ХИВ, защото не са се тествали. Обикновено човек разбира, че е заразен, след като се тества, тъй като симптомите на болестта могат да се проявяват дълго след заразяването.
В отговор на въпрос как е установен този брой на заразени, но незнаещи, доц. Върлева обясни, че чрез модели, разработени от Глобалната програма по СПИН и от Европейския център за контрол на заболяванията, се оценява броят на реално инфектираните и на живеещите с ХИВ. Благодарение на тези модели, се извършва и предположението, добави тя. И за Западна Европа, и за Източна Европа е характерно, че продължава да е проблем късната диагностика, което е предизвикателство за целия регион, а и за света, допълни доц. Върлева. Лекарят съветва всеки, който е имал рисков сексуален контакт, да се тества до 20 дни след него.
Най-голямото постижение е антиретровирусната терапия, тъй като чрез нея се удължава животът на пациентите и се подобрява качеството им на живот, подчерта доц. Върлева.
1 декември е Световен ден за борба със СПИН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!