Властите в САЩ обмислят евентуални въздушни удари с безпилотни самолети в северно Мали срещу "Ал Кайда в ислямския Магреб" (АКИМ), пише в. "Вашингтон пост", цитиран от Франс прес.
Според изданието главният съветник на президента Обама за борбата с тероризма Джон Бренан води оценката на ситуацията в региона в сътрудничество с Държавния департамент и Пентагона.
Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Томи Вайътър не отрече да има срещи, които са специално посветени на Мали и АКИМ, но отказа да даде подробности.
Според говорителя на Пентагона Джордж Литъл САЩ на този етап не обмислят едностранни военни операции в Мали или региона.
Вчера високопоставен представител на американската дипломация заяви, че САЩ са готови да подкрепят "добре подготвена" въоръжена намеса на африкански страни в северно Мали, за да бъдат прогонени оттам свързаните с "Ал Кайда" ислямистки бунтовници.
Ислямските екстремисти набират все повече средства от отвличания, а северноафриканският клон на "Ал Кайда" вероятно е натрупал десетки милиони долари от откупи през последните пет години, заяви помощник-финансовият министър на САЩ по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване Дейвид Коен, цитиран от Ройтерс.
По оценка на САЩ екстремистките организации са получили 120 млн. долара от откупи през изминалото десетилетие.
Средният размер на откупите е нараснал и достига около 5 млн. долара, каза Коен пред журналисти в Берлин. Той подчерта, че отвличанията за откуп са станали "непосредствена заплаха" в района на Сахел, който обхваща десетина от най-бедните държави в света южно от Сахара.
Това е растяща и непосредствена заплаха, особено в Северна Африка, Сахел и специално Мали, където АКИМ е поела контрола над голяма територия, посочи Коен.
Той заяви, че обсъжда с европейски правителства развиване на единен подход към проблема с отвличанията. Обиколката му включва посещения във Великобритания, Франция, Германия и Италия.
Правителството на САЩ има политика да не плаща откупи, но някои европейски правителства го правят, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!