В австрийския град Санкт Пьолтен започва съдебният процес срещу 73-годишния Йозеф Фрицъл по обвинение, че в продължение на 24 години е държал затворена в подземен бункер своята дъщеря, от която има седем деца.
За отразяването на процеса са пристигнали над 200 журналисти от всички краища на света и 25 телевизионни екипа.
Близо година след като стана известно за престъпленията, извършени от Фрицъл в австрийското градче Амщетен, световните медии се настройват за днешния ден.
За да бъдат изключени всякакви опити на папараци да снимат процеса от хеликоптер и да смущават работата му при закрити врати е затворено въздушното пространство над съда в диаметър 2 километра.
От седмици градът се подготвя за новата си медийна роля, пресконференциите ще се провеждат всеки ден след обяд в голяма палатка пред сградата на съда.
Очаква още от пет часа сутринта екипите да се разположат за снимки. Австрийската телевизия ще се включи в пряко предаване до девет и половина.
Вероятно журналистите ще бъдат допуснати при прочитане на обвинението, което ще е за убийство, изнасилване, отнемане на свобода, поробване (в обвинителния акт е посочено "търговия с роби"), особено жестока принуда и кръвосмешение.
Най-тежко е обвинението за убийство, тъй като Фрицъл е оставил да умре новородено от дъщеря му дете и го изгорил в печката, вместо да му окаже помощ. Само за това престъпление подсъдимият може да получи доживотен затвор.
Наказанието ще бъде определено от осем съдебни заседатели. Очаква се това да стане още в четвъртък. На процеса няма да присъстват членове на семейството, които отказват всякакъв контакт с медиите.
По въпроса за морала в журналистиката се появиха дискусии на различни равнища. Австрийската общественост беше обезпокоена от публикуваните в английския "Сън" снимки на семейството.
Голяма е опасността от завъртане на спиралата на морала надолу, заяви в интервю за АПА Андреас Колер, председател на австрийската Инициатива за качество в журналистиката.
За него е особено важно да се види дали и някои австрийски медии няма да се поблазнят и да прекрачат границата. Става дума преди всичко за етични стандарти.
Жертвите преживяват всичко повторно, като четат писаното във вестниците, допълва медийният експерт Ханес Хаас. Колкото повече се пише по тази тема, толкова повече намалява възможността жертвите да започнат някога нормален живот.
Затова заснетите на филм показания на жертвите ще се прожектират при строго охранявана съдебна зала. Вчера бе извършена последна проверка, за да се изключи възможността от запис на показанията.
На пресата няма да бъдат давани никакви изявления по съществото на показанията, като журналистите ще бъдат запознавани с хода на процеса.
Точно затова има предположения, че някои репортери ще се впуснат в лични разследвания, гонейки сензацията, което от друга страна не е толкова страшно, смята експертът Михаел Халер.
Според него най-важното е добрият журналист да спази баланса между обществения интерес и личните права на жертвите. "Добрите професионалисти ще намерят формулата за запазване на личните права, това е правило на занаята. Единствено лошата журналистика ще се нахвърли и ще загуби", добавя той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!