У никален диамант, наречен „Диамантът Матрьошка”, на емблематичните кукли за подреждане на Русия, беше открит наскоро в мина в република Якутия в Сибир от руската минна компания „Алроса”.
Диамантът е с размери само 4,8 на 4,9 на 2,8 милиметра. Той има вътрешна кухина, която съдържа друг диамант с размери едва 1,6 кубически милиметра. Вътрешният диамант свободно може да се движи в кухината.
„Доколкото знаем, все още няма такъв диамант в историята на световния добив на диаманти. Това наистина е уникално творение на природата, още повече, че природата не обича празнотата. Обикновено някои минерали се заменят с други, без да се образуват кухини ”, коментира Олег Ковалчук, заместник-директор по иновациите в Геологическото поделение на „Алроса” за изследвания и развитие.
Откриха гигантски изумруд - 5 655 карата
Изумена от откритието си, минната компания се обръща към изследователското си подразделение с искане да проучи диаманта с помощта на инфрачервена спектроскопия и рентгенова микротомография.
В Якутии нашли первый в мире алмаз-матрешку. Внутри найденного алмаза свободно перемещается другой алмаз. В АЛРОСА отмечают, что ранее таких «матрешек» никогда не находилиhttps://t.co/qUd6X72xzy pic.twitter.com/PUUFBxJbqL
— РБК (@ru_rbc) October 4, 2019
Тъй като такъв диамант никога не е откриван досега, изследователите не са сигурни как се е образувал. Въпреки това, те имат няколко теории.
„Най-интересното за нас беше да разберем как се е формирало въздушното пространство между вътрешния и външния диамант”, обясни Ковалчук. „Имаме две основни хипотези. Според първата версия, минерал от мантията улавя диаманта по време на растежа му, а по-късно той се разтваря в земната повърхност”.
„Според втората версия, слой от пореста поликристална диамантена субстанция се е образувал вътре в диаманта заради ултра бърз растеж и по-агресивните процеси на мантията впоследствие го разтварят. Поради наличието на разтворената зона, единият диамант е започнал да се движи свободно вътре в другия на принципа на матрьошката”.
В Москва: 5 диаманта за 10 млн. долара
Голям брой диаманти съдържат други малки кристали или петна от минерали. Обикновено тези характеристики се считат за недостатъци, тъй като правят диаманта несъвършен.
В случая обаче става дума за два цели диаманта. Като се има предвид тяхната уникалност, тези характеристики могат само да направят диаманта още по-ценен.
Анализът също показа, че диамантът може да е на възраст над 800 милиона години. Може би е изненадващо, че е доста млад за диамант, тъй като повечето естествени диаманти са на възраст между 1 и 3,5 милиарда години.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!