А рмията в Нигер обяви в телевизионно обръщение, че президентът Мохамед Базум е отстранен от власт, както и че всички институции и държавните граници ще бъдат затворени до второ нареждане. Посланието прочете в ефира на националната телевизия полковник Амаду Абдраман, цитиран от агенциите.
The Military Coup In Niger Succeeded
— South East News Media (@areatruetalk) July 27, 2023
The military in Niger announced on national television the overthrow of President Mohammed Bazum.
They also announced the suspension of the constitution and all state institutions and the closure of the country's borders in western Africa. pic.twitter.com/zn8tEp2dlM
„Решихме да сложим край на режима, който познавате, заради влошаването на ситуацията със сигурността и лошото управление. Всички институции временно прекратяват работа. Затворени са всички граници по суша и въздух, въведен е и общонационален полицейски час от 22:00 до 05:00 ч. до второ нареждане“, каза Абдраман по националната телевизия, заобиколен от още деветима офицери.
Военните предупредиха да не се предприемат никакви чуждестранни интервенции и добавиха, че ще гарантират личната неприкосновеност на Базум.
Абдраман каза, че говори от името на Национален съвет за защита на родината. Засега не е ясно дали той и другите офицери от телевизионното обръщение говорят от името на цялата армия.
Завземането на властта от военните, което ще бъде седми пореден преврат в Западна и Централна Африка от 2020 г., може да усложни усилията на Запада да помогне на страните от региона на Сахел (страните на юг от Сахара) да се борят с джихадисткия екстремизъм, който през последните десетина години излезе от границите на Мали и се разпространи и на тяхна територия, отбелязва Ройтерс.
Нигер, бивша френска колония без излаз на море, се превърна в ключов съюзник в борбата с екстремизма за западните сили, които в момента се сблъскват с все по-голяма враждебност от страна на новите хунти в Мали и Буркина Фасо.
The military in Niger announced on national television the overthrow of President Mohammed Bazum.
— Spriter Team (@SpriterTeam) July 27, 2023
They also announced the suspension of the constitution and all state institutions and the closure of the country's borders in western Africa.
“We, the defense and security forces,… pic.twitter.com/7s5mDcxhSy
Нигер е и важен съюзник на ЕС в борбата с незаконната миграция от Субсахарска Африка към Европа.
Миналата година Франция прехвърли в Нигер войски от Мали, след като отношенията на Париж с временната власт в Бамако се изостриха. Поради подобно напрежение в двустранните връзки Франция изтегли и специалните си сили от Буркина Фасо.
Избирането на Базум беше първото демократично предаване на властта в държава, преживяла четири преврата, откакто получава независимостта си от Франция през 1960 г.
САЩ казват, че от 2012 г. са похарчили около 500 милиона долара за подпомагане на нигерските сили за сигурност. През април Германия обяви, че ще участва в тригодишна европейска военна мисия за подобряване на способностите на армията на Нигер.
„Базум беше единствената надежда на Запада в региона на Сахел. Голяма част от отделения от Франция, САЩ и ЕС ресурс за региона, отиде именно за Нигер и укрепването на силите му за сигурност“, каза пред Ройтерс Улф Лесинг, ръководител за сахелската програма на германската политическа фондация „Конрад Аденауер“.
Той заяви, че всеки преврат открива възможност за Русия и други играчи да разширят влиянието си в Нигер.
Телевизионното обръщение на военните беше направено само няколко часа след като военнослужещи от президентската гвардия блокираха президентския дворец в нигерската столица Ниамей, където задържаха президента и семейството му. В ръцете на метежниците е и вътрешният министър, отбелязват агенциите.
Преди това канцеларията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, съобщи, че ръководителят на световната организация е разговарял по телефона с Базум.
„По-рано днес Гутериш проведе телефонен разговор с Мохамед Базум. В него той му изрази пълната си подкрепа и солидарност с президента на Нигер“, заявиха в Twitter от канцеларията на генералния секретар.
Твърдата си подкрепа за Базум и демокрацията в Нигер обяви и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, който настоя за незабавното освобождаване на президента, след като също е разговарял с него по телефона. Американският дипломат номер едно посочи, че бъдещето на партньорството между Вашингтон и Ниамей в сферата на сигурността ще зависи от това дали Нигер ще продължи да се управлява демократично.
„Дали това на практика е преврат или не, не мога да кажа, нека юристите да се произнесат, но несъмнено всичко това представлява опит за силово завземане на властта и нарушаване на конституцията“, каза Блинкън на пресконференция в новозеландската столица Уелингтън.
Великобритания осъди всякакви опити за подкопаване на стабилността и демокрацията в Нигер и добави, че внимателно следи събитията в столицата на западноафриканската държава.
Метежа на военните в Нигер осъдиха още Франция, ЕС, регионалната организация ЕКОВАС и Африканският съюз.
Стана ясно, че генералният секретар на ООН Антониу Гутериш "остро осъжда противоконституционната смяна на правителството" в Нигер, заяви неговият говорител в, след като военните превратаджии обявиха, че са свалили избрания президент Мохамед Базум, предаде Франс прес.
Niijeer: Caggal nde o jogaa ka huɓeere laamu, Mohammed Bazum tiindondii e eɓɓoore samminere laamu https://t.co/W6kR7oBdVg pic.twitter.com/KwX8aQHmns
— RFI Fulfulde (@RFI_Ff) July 26, 2023
Гутериш е "силно разтревожен" от задържането на президента Мохамед Базум от членове на президентската гвардия, се казва в изявление на неговия говорител Стефан Дюжарик. "Генералният секретар призовава за незабавно прекратяване на всички действия, които подкопават демократичните принципи в Нигер", добави Дюжарик. Армията в Нигер обяви в телевизионно обръщение, че президентът Мохамед Базум е отстранен от власт, както и че всички институции и държавните граници ще бъдат затворени до второ нареждане.
По-късно нигерският президент Мохамед Базум, който бе блокиран в президентския дворец в Ниамей от разбунтували се военни, и външният му министър Хасуми Масуду заявиха, че Базум и правителството му все още са на власт, предаде Франс прес.
Франс прес уточнява, че Базум и Масуду са направили две отделни изявления по този въпрос.
"Това, което постигнахме с голяма борба, ще бъде съхранено. Всички нигерци, които са привързани към демокрацията и свободата, ще го защитават", се казва в изявление на президента Базум в Twitter, публикувано към 05:00 ч. по Гринуич. Изявлението бе публикувано броени часове, след като военни заqвиха по националната телевизия, че свалят от власт президента, който бе демократично избран през 2021 г.
"Ние сме легитимните и законните власти", каза пред телевизия "Франс 24" външният министър Хасуми Масуду.
"Законната и легитимната власт се упражнява от избрания президент на Нигер Мохамед Базум", каза още Масуду, като уточни, че Базум е "в добро здраве".
"Направен бе опит за държавен преврат", но "не цялата армия участва", изтъкна външният министър.
Руската дипломация призова за "конструктивен и мирен диалог" в Нигер и изрази надежда за "бързо освобождаване" на президента на африканската, съобщиха Франс прес и ТАСС.
"Очакваме бързото освобождаване на президента Базум", заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. Тя призова двете страни "да се въздържат от употреба на сила и да решат всички спорни въпроси чрез мирен и конструктивен диалог".
"Надяваме се на бързо разрешаване на тази вътрешнополитическа криза", подчерта тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!