Китайските ветерани и до днес асоциират Русия със Сталин, пише руският вестник "Время новостей" по повод тридневното посещение на руския държавен глава Дмитрий Медведев в Китай.
Изданието цитира възрастна местна жителка, която тържествено заявила: "Прекланяме се пред съветския върховен главнокомандващ - другаря Сталин, но никога не сме имали възможност да го видим, камо ли да се снимаме с него. Сега сме доживели вече преклонна възраст, срещнахме се с президента на Русия, което неописуемо ни радва (...) За нас вие сте символ на страната, която ни е дала марксизма и сталинизма".
Медведев от своя страна "деликатно не развенчал този култ към личността" и склонил на обща снимка, разказва "Время новостей".
Преди ден руският Медведев пристигна на официално посещение в Китай и първата спирка от маршрута му бе град Далян и мемориалният комплекс край близката крепост Порт Артур, героично отбранявана по време на руско-японската война от 1904-1905 г., посочва "Время новостей". Руският лидер положил венец пред паметника на съветските войни, освободили града от японска окупация през Втората световна война.
Според "Комерсант", възрастната китайка била дъщеря на Мао Цзедун.
"Призракът на сталинизма
броди из Порт Артур",
констатира в заглавие "Московский комсомолец".
Хората в Китай имат крайно емоционално отношение към историята. Особено ако става дума за историята на комунизма, пише "Росийская газета".
Русия и Китай
подписаха
десет съвместни документа
в хода на официалното посещение на руския президент.
След преговори в разширен състав в Пекин Медведев и китайският му колега Ху Дзинтао подписаха съвместно изявление във връзка с 65-годишнината от края на Втората световна война, както и съвместно изявление за всестранно задълбочаване на руско-китайските отношения на партньорство и стратегическо сътрудничество.
Двете страни
парафираха също договор за
сътрудничество в борбата с тероризма, сепаратизма и екстремизма.
В сферата на енергетиката бяха подписани няколко документа, свързани с реформите и сътрудничеството в областта на енергийната ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници, както и за стратегическо взаимодействие за мирното използване на атомната енергия.
Сред важните документи ИТАР-ТАСС откроява и договора за
технически проект за изграждането на трети и четвърти блок на Тянванската АЕЦ.
Руският вицепремиер Игор Сечин, който е в делегацията на Медведев, заяви, че до средата на 2011 г. "Газпром" и китайската национална нефтогазова корпорация се очаква да подпишат споразумение за доставките на природен газ от Русия в Китай.
Освен цените, всички основни въпроси по доставките на руски газ за Китай вече са съгласувани, заяви пред журналисти руският министър на енергетиката Сергей Шматко, който също придружава Медведев в Китай.
"Русия е готова да задоволи в пълен обем потребности на Китай от газ",
заяви Сечин, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Шматко добави, че руската петролна компания "Лукойл" е обсъждала въпроса за доставки на петрол в Китай, но споразуменията имат все още предварителен характер.
Русия е най-големият енергиен производител в света, а Китай е най-големият потребител, отбелязва АП.
Въпреки че Европа остава най-големият пазар за руски износ на газ и петрол, Москва и Пекин се опитват да разнообразят източниците и съответно пазарите си на горива въпреки дългите години на взаимно подозрение и напрежение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!