Б роят на смъртните случаи, по време на антиправителствените протести, обхванали Ирак, нарасна поне до 70 души. Тази цифра е нараснала повече от двойно от петък насам, след като сблъсъците между протестиращи и полиция се ожесточиха, пише Би Би Си (BBC).
Военните заявиха, че „неидентифицирани снайперисти” са убили четирима души в Багдад, включително двама полицаи. Въпреки това властите отмениха наложения полицейски час през деня за столицата.
Защо има протести в Ирак и кой седи зад тях
Премиерът на Ирак Адел Абдел Махди по-рано заяви, че „законните искания” на протестиращите са били изслушани, но призова за спокойствие.
Спонтанните протести избухнаха във вторник
на фона на разочарование заради високия процент на безработица в Ирак, лошите обществени услуги и хроничната корупция. Те се разглеждат като първото голямо предизвикателство пред крехкото правителство на Махди, близо година, след като той дойде на власт.
Въпреки молбата на министър-председателя за търпение, хиляди иракчани отново изпълниха улиците в петък. Наложеният полицейски час, както и спирането на интернет, не успяха да попречат на протестиращите да се събират.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СБЛЪСЪЦИТЕ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Според агенция Ройтерс (Reuters) Силите за сигурност са стреляли по протестиращите, които се опитвали да стигнат до площад Тахрир в столицата, където е била съсредоточена по-голямата част от вълненията откакво са започнали протестите. Репортер на агенцията съобщава за хора улучени в главата и в корема. Най-малко 10 души са били убити там само в петък. Твърди се, че тази цифра включва и четирима иракчани, застреляни от снайперисти.
Нови жертви и полицейски час в Ирак
Кървави протести в Ирак, жертви и стотици ранени
Каква беше реакцията?
В първата си реч, откакто започнаха вълненията, премиерът Махди обеща рано в петък да отговори на исканията на протестиращите, но предупреди, че няма „магическо решение” на проблемите в Ирак. Той каза, че е дал пълната си подкрепа на Силите за сигурност, настоявайки, че те спазват „международните стандарти” в отношенията си с протестиращите.
Най-високопоставеният шиитски духовник в Ирак, аятола Али ал-Систани, призова правителството да отговори на исканията за реформи, като заяви, че то „не е отговорило на исканията на хората да се бори с корупцията или да постигнат нещо“.
Междувременно Моктада Садр – друг шиитски духовник, ползващ се със силно влияние, който ръководи най-големия опозиционен блок в парламента, поиска иракското правителство да подаде оставка и да свика предсрочни избори. Садр също инструктира своите депутати да напуснат парламента, докато правителството не разработи програма, приемлива за широката общественост.
ООН и САЩ изразиха загриженост относно насилието и призоваха иракските власти да проявят сдържаност. Правозащитната организация „Амнести Интернешънъл” също призова Силите за сигурност да бъдат ограничени.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!