В интерес на всички е Русия да не постигне целта си в Украйна, казва бившият директор на ЦРУ Дейвид Петреъс в специално интервю за Deutsche Welle. В него той се спира и на въпроса докога и как САЩ могат да подкрепят Украйна.
Много хора по цял свят си задават въпроса какво ще стане, ако на президентските избори в САЩ победи Доналд Тръмп. Как мислите, какви ще са действията му по отношение на Украйна?
Дейвид Петреъс: Честно казано, не знам. Имайте предвид, че във Вашингтон има и много други органи, включително двете камари на Конгреса, в които има мнозинство, застъпващо се за по-нататъшната подкрепа на Украйна и за предоставянето на средства на страната. Взимането на решение предстои – въпросът е дали това ще стане следващата седмица или по-късно. Но ще бъдат отделени значителни допълнителни средства за Украйна.
Същевременно трябва да имаме предвид, че до встъпването в длъжност на следващата администрация има 10 месеца, което е цяла вечност в американската политика. Според мен е рано да разсъждаваме за това, какво може да направи този или онзи кандидат, ако се върне на поста.
Предният път обаче, когато беше на власт, той наистина се опита да излезе от НАТО. Какво мислите по този въпрос?
Дейвид Петреъс: Вече е прието законодателство, което не позволява на президента да ни изведе от НАТО. А и не трябва да забравяме, че по време на администрацията на Тръмп ние върнахме бронетанковата бригада в Европа – след като тя бе изведена оттам няколко години по-рано, при управлението на Обама. Приехме новата структура на НАТО и подкрепихме редица други инициативи, които действително подобриха позициите на Алианса.
Бих искал да отбележа и това, че Европа пое ангажимента да удвои помощта, която САЩ обещаха на Украйна. Сега не само е отделено повече, но и са планирани по-големи помощи в сферата на сигурността. Т.е. заложено е много повече, което според мен е съвсем уместно, когато става дума за икономическата, финансовата и хуманитарната помощ - в края на краищата говорим за европейската сигурност.
Ще проявят ли САЩ достатъчно стратегическо търпение, за да продължат да оказват подкрепа на Украйна?
Дейвид Петреъс: Мисля, че да. Ние имаме възможности за това. САЩ са отделили над 44 милиарда долара за поддръжка на сигурността, но това е за сметка на разходите за отбрана за двегодишен период, които възлизат на над 1,7 трилиона долара. Така че това е съвсем възможно. Нашата собствена доктрина изисква да има превъзходство във въздуха – не просто паритет, а превъзходство за преодоляването на отбранителните препятствия, издигнати от Русия в Южна Украйна.
„Путин може и да победи“: Украйна я очаква най-тежката година от войната
А смятате ли за възможен сценарият, при който част от Украйна се присъединява към НАТО, а останалата остава в окупирана Русия?
Дейвид Петреъс: Не знам дали това е вероятно. Знам, че това е един от сценариите, които хората проучват. Мисля, че освобождаването на цялата окупирана от Русия територия, включително Крим и Донбас, наистина е необходимо както от гледна точка на отбраната, така и за намаляване на територията, на която Русия може да влезе в бой с Украйна. Сега фронтът е много, много голям – много по-голям, отколкото беше в Донбас. Но Донбас е необходим и от икономическа гледна точка, ако наистина искаме Украйна да процъфтява.
Коя е най-голямата заплаха за Украйна в момента?
Дейвид Петреъс: Според мен има редица възможни проблеми. Има например вероятност Русия един ден да пробие противодронната, противовъздушната и противоракетната отбрана на Украйна и да нанесе такъв удар по инфраструктурата, какъвто се опитваше да нанесе още от самото начало, но не успя. Това може да бъде много разрушително, а може и да подкопае бойния дух. Затова казвам, че трябва максимално скоро да им изпратим всичко, което можем, за да не допуснем такава ситуация.
Как ще изглеждат нещата след половин година?
Дейвид Петреъс: Това зависи от много фактори – например от това до каква степен украинците ще успеят да създадат допълнителни сили или от това доколко добре западните държави ще се справят с осигуряването на оръжията, от които има нужда Украйна. Има значение и дали Русия ще може да продължи да генерира сили от своя страна - тя така и не е провеждала пълна мобилизация.
Смятам, че е в интерес на държавите от НАТО и на всички западни страни да направят така, че Русия да не постигне успех, а Украйна да успее да освободи цялата си територия, да влезе в ЕС и в НАТО и да осигури възстановяването на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!