В осем индийски щата живеят повече бедни хора, отколкото в 26-те държави в Черна Африка (както наричат района на юг от Сахара), показва огласено днес изследване на учени от Оксфордския университет, цитирано в британския в. "Гардиън".
Над 410 млн. души живеят в бедност в индийски щати като Бихар, Утар-Прадеш и Западна Бенгалия, установили изследователите. Мащабът на бедността в някои части на Индия е равна, ако не и по-голяма, отколкото в Африка.
При сравняване на обширния щат със 70-милионно население Мадхия-Прадеш в Централна Индия с опустошената от войната Демократична република Конго, с население от 62 млн. души, било установено почти сходно равнище на бедността.
Изследването
се основава на
разработения от оксфордски специалисти новаторски "многоизмерен индекс на бедността" (multidimensionаl poverty index, MPI). Новият индекс ще бъде използван за първи път в авторитетния и влиятелен Доклад на ООН за човешкото развитие, който ще бъде публикуван тази есен, и ще замени използвания от десет години по-прост метод за изчисляване на бедността.
Индексът използва 10 основни променливи като достъп до качествено гориво за готвене, електричество, хранене и здравеопазване.
Изследването констатирало, че равнището на бедността в Мадхия-Прадеш е високо заради недохранването. Проблем в Конго пък е достъпът до образование.
Заключенията в
изследването подкрепят твърденията за
дълбоката неравномерност при разпределяне
на благосъстоянието,
генерирано от стремителния икономически растеж на Индия (в последно време от около 10% годишно).
Бедността дълго
бе трудна за дефиниране.
Световната банка базира определението си на дохода на домакинствата и по нейни данни една четвърт от развиващия се свят живее с долар и четвърт на ден, а дори и по-малко.
Основаването единствено на парите обаче изключва всичко, което стои извън икономиката на паричните знаци и не разглежда въпроси като това дали имаш къде да живееш или достъп до питейна вода, казва Уилям Орм, говорител на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) в Ню Йорк. Новият индекс дава много по-пълна картина, подчертава той.
Някои страни
понижиха значително позицията си
по равнище на бедност в новия списък. Според новия индекс бедността в Турция, Египет, Пакистан и Мароко е много по-широко разпространена, отколкото при измерването, базирано на дохода на домакинствата. В други държави като Танзания, Никарагуа, Узбекистан, Виетнам и Китай пък бе установено обратното.
Понастоящем се работи по индекс за измерване на бедността в развитите страни, допълва "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!