Бедуините смятат камилското мляко за елeксир на живота,а в Азия и Африка вярват, че то има целебни свойства. Сега камилското мляко бавно печели популярност на Запад и първата ферма за камили с мандра в Европа вече бе създадена в Холандия.
Полицаи не повярвали на очите си, когато се натъкнали на три пасящи камили в амстердамския район Ден Бош, носещ името на известния художник Йеронимус Бош. Мароканци, живеещи в квартала, ги уверили че нямат нищо общо с животните и че те са собственост на студент, който живее наблизо. Тази сценка се разиграла през 2006 г. Днес Франк Смитс управлява единствената камилска ферма в Европа.
"Камилите са моята страст - казва опитният агроном. - Камилите, за разлика от останалите животни, дават мляко, което е най-близо до майчиното мляко на човека".
Днес фермата "Камелмелкерий Смитс", която се намира на 15 минути с кола от Ден Бош, се радва на все по-голяма популярност. Дори от чужбина идват хора, за да видят как се доят камилите, да докоснат младите животни и, разбира се, да опитат млякото.
"Вкусно е, като кравешкото мляко, но не е никак сладко", каза жена от Германия. "Бих го купила, ако го имаше в магазина". А тъкмо това е мечтата на 27-годишния Смит: да види камилското мляко по рафтовете на магазините.
"По-хранително
е от млякото на кравите -
каза Смит, който има стадо от почти 50 камили. - Нискомаслено е, не съдържа почти никаква захар, а в него има много минерали, както и витамин С".
Камилското мляко не съдържа също бета и лактоглобулин - протеин, който може да причини алергия към млякото.
"Диабетиците се чувстват по-добре, ако редовно приемат камилско мляко- твърди доктор Марсел Смитс, баща на Франк. - То може дори да се окаже новата здравословна храна за Европа".
Университетът във Вагенинген е специализиран в проучвания върху храните и Смитс го насърчава да изследва ефекта от консумиране на камилско мляко.
От стотици години бедуините в Арабия и Северна Африка, както и азиатците, отглеждащи камили, знаят, че камилското мляко е много полезно. Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) потвърди отдавна, че то е по-хранително от други видове мляко.
Смитс снабдява с продукта си складове за храни, както и магазини на мароканци, турци и сомалийци, макар че е изгубил доста време, за да получи лицензите, необходими за продажба на млякото, тъй като камилите не са класифицирани в ЕС като селскостопански животни и не е позволено да бъдат внасяни в евросъюза за тази цел.
Първите три камили на Смитс идват от карибските острови на Холандските Антили, които са част от суверенната територия на Холандия.
Смитс е изобретил
доялна машина специално за камили
и се е научил как да се справя с темперамента на животните.
"Камилите майки дават мляко само когато малкото стои до тях. Освен това то трябва да е точно тяхното камилче - обяснява той. - Те стават годни за оплождане на четири години, което обяснява защо ги даваме на зоопаркове до тази възраст".
Тези допълнителни разходи оправдават високата цена на млякото - около осем долара на литър. Както и защо холандците все още не са се отказали да ядат своето любимо сирене гауда.
"Камилското сирене е великолепно - казва Смитс. - Но все още не сме успели да му дадем добра цена". Въпреки това той разширява асортимента си и неотдавна излезе с нов продукт - "Камелка" - шоколадови бонбони, съдържащи "100% камилско мляко".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!