Американски войници извадиха жив човек от останките на сринала се сграда в столицата на Хаити Порт-о-Пренс 14 дни след опустошителното земетресени е с магнитуд 7 по скалата на Рихтер.
Бедствието сполетя карибската страна на 12 януари. Според последни оценки броят на жертвите може да достигне 200 хил. души. До този момент са открити над 150 хил. тела във и около столицата. Повече от три милиона души са останали без покрив.
Оцелелият, който е на 31 години, е със счупена бедрена кост и силно обезводнен.
Засега не е ясно дали през дните, през които е бил затрупан, е имал достъп до вода и храна, както и дали е бил затрупан при първоначалния трус или при някой от вторичните.
Преди няколко дни спасителните екипи обявиха, че е все по-малко вероятно да бъдат открити оцелели от труса. Още на 16 януари хаитянското правителство каза, че трябва да спре търсенето на оцелели.
Въпреки мрачните прогнози, през последните няколко дни няколко души бяха извадени живи изпод развалините.
Междувременно
ситуацията в Порт-о-Пренс продължава
да е изключително тежка.
Стотици хиляди
са гладни,
ранени и без подслон, което увеличава напрежението.
Наложи се бразилски мироопазващи сили на ООН да стрелят със сълзотворен газ срещу многохилядна тълпа, която се беше струпала пред пункт за раздаване на храна пред разрушения президентски дворец.
Въпреки международната помощ, все още има затруднения в осигуряването на необходимото за оцелелите.
"Те не са опасни, само отчаяни. Просто искат да се нахранят - заяви полковник Фернандо Соарес от бразилската армия. - Проблемът е, че няма достатъчно храна за всички".
На място вече
работи екипът на Военномедицинска
академия
(ВМА), който замина за Хаити на 22 януари. Той е включен в спасителните операции под ръководството на Американския координационен център в столицата Порт-о-Пренс, информираха от Министерството на отбраната от МО.
Българските военни медици са настанени в двора на разрушеното френско посолство, тъй като това е една от малкото охраняеми зони на града.
Вероятно до дни ще бъдат преместени при по-нормални битови условия в къща с охрана.
По думите им положението е много тежко. Напълно са разрушени водоснабдяването, електрозахранването и комуникациите, което затруднява спасителните операции и създава опасност от възникване на епидемии.
Особено тежко е положението в по-малките населени места и труднодостъпните райони.
Продължават и
вторичните трусове,
разказват българските лекари.
През последните две седмици над 50 земетресения с различна сила продължиха да разлюляват островната държава. Земетресение с магнитуд 4,4 е регистрирано в карибската държава на 26 януари сутринта в 6,16 ч. местно време. Един час по-рано жителите на Хаити бяха събудени от вторичен трус, станал в 5 ч. местно време.
Най-силният вторичен трус до момента беше с магнитуд 5,9. Американският геологичен институт съобщи, че опасността от вторични трусове за Хаити остава висока през следващите 30 дни.
В тази връзка
американската космическа агенция
НАСА
ще изпрати полети за наблюдение над
Хаити
и Доминиканската република, които да търсят знаци за евентуални нови земетресения.
Полетите ще използват радар, за да търсят промени в геоложките разломи на остров Испаньола, на който се намират двете страни.
За възстановяването
на Хаити
ще са необходими най-малко 10
години,
заяви канадският премиер Стивън Харпър по време на конференцията в Монреал, посветена на помощта за карибската страна.
"Няма да е
пресилено да кажа, че в Хаити ни очаква
най-малко 10 години работа. Ние трябва
да се съсредоточим върху ефикасността,
хаитянският народ заслужава това",
посочи Харпър и призова участниците
към дългосрочни инвестиции.
Всеки може да помогне на Хаити, вижте как.