Г рупа крайнодесни гръцки екстремисти гориха турски знамена в Солун в знак на протест срещу възобновяването на "Света София" като джамия за поклонение в Истанбул, информира Анадолската агенция.
Групата изгорила турско знаме, след като се събрала пред църквата "Света София", преди да потегли към турското консулство, държейки банери:
"За родината, нацията и православието".
Протестиращите били спрени пред консулството от силите за сигурност, но изгорили друго турско знаме, пеейки гръцкия национален химн и крещейки лозунги.
Исторически ден: Първи намаз в "Света София"
Турското външно министерство осъди днес изявления на гръцки представители и протест със запалване на турското знаме в Гърция, предаде Ройтерс.
"Гърция отново показа враждебността си спрямо исляма и Турция с извинението, че реагира на отварянето за молитви на джамията "Света София", заяви говорителят на министерството Хами Аксой.
Провеждането на първата мюсюлманска молитва в преустроената в джамия "Света София" вчера беше отбелязано с траурен звън на църковните камбани в Гърция, а гръцкият премиер Кириакос Мицотакис нарече Турция "причинител на проблеми", а преустройването на "Света София" в джамия определи като "оскърбление на цивилизацията на 21 век".
В изявлението си турското външно министерство осъжда враждебните изявления на гръцкото правителство и членове на парламента, както и изгарянето на националния флаг на Турция в Солун.
"Света София" беше отворена за молитва в съответствие с волята на турския народ и принадлежи на Турция, както и всички културни ценности в страната", се добавя в изявлението.
Освен като действаща джамия, "Света София" е и една от най-добрите дестинации в Турция за местни и чуждестранни посетители. През 1985 г., като музей, "Света София" е включена в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Тя служи като църква в продължение на 916 години до завладяването на Истанбул, като джамия от 1453 до 1934 г. - близо 500 години - и като музей в продължение на 86 години.
Турският президент Реджеп Ердоган и други турски лидери отдавна се застъпват за това да се върне към статута на функционираща джамия, отворена за поклонение. Турски съд анулира постановление на кабинета от 1934 г., превърнало "Света София" в музей, проправяйки пътя за използването й като джамия.
През новата ера на "Света София", турската дирекция по вероизповеданията ще контролира религиозните служби в джамията, а Министерството на културата и туризма ще ръководи дейностите по реставрация и консервация.
Архитектурното съкровище е отворено и за местни и чуждестранни туристи.
DW: "Ако Мохамед се пробуди, няма да познае възгледите си"
Светият Синод: Да запазим „Света София” като музей
Ердоган в "Света София", публикува снимки
Посланикът на Турция у нас: Архитектурният облик на "Св. София" няма да се променя
Чавушоглу е категоричен: Решението за "Света София" е законно
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!