Г ерманските власти очакват в идните дни още арести и акции във връзка с "Граждани на райха" - крайнодясната група, която според прокуратурата е подготвяла насилствено събаряне на държавния ред в Германия, предаде Ройтерс.
"Моят опит показва, че обикновено има втора вълна арести", заяви вътрешният министър на провинция Тюрингия Георг Майер.
Germany seized 25 members and supporters of a far-right group on Wednesday that the prosecutor's office claimed was planning a violent coup against the government to install a prince who had sought help from Russia as the new leader of the country.https://t.co/LpMGwDIqTs pic.twitter.com/Tdai5UHnSn
— CGTN America (@cgtnamerica) December 8, 2022
Той описа като безпрецедентна в съвременната история на Германия полицейската акция, при която на 7 декември бяха задържани 25 членове и поддръжници на групата.
Началникът на федералната полиция Холгер Мюнх потвърди , че заподозрените по случая са вече 54, а броят им може да нарасне.
По думите му при вчерашните обиски органите на реда са открили оборудване, включващо защитни жилетки, арбалети, огнестрелни оръжия и боеприпаси, а също планове за създаване на "командване за защита на родината" и доказателства за набиране на хора.
Крайнодесният екстремизъм ли е най-голямата заплаха за Германия в момента?
"През последните години има ясни признаци, че последователите на движението са готови да използват насилие и явно са доста добре организирани", заяви Лоренц Блументалер от фондация "Амадеу Антониу", която води кампания срещу антисемитизма, расизма и десния екстремизъм.
Блументалер предупреди, че подценяването на движението и неговия огромен потенциал за радикализация е било грешка, която може да има сериозни последици.
This coup story out of Germany just keeps getting worse. https://t.co/Vm2KP5eoTr
— RootPoint (@rootpoint) December 8, 2022
Той заяви, че след като преди около шест години последовател на "Граждани на райха" е застрелял полицай, германските власти са започнали да осъзнават своята грешка и са се опитали да предприемат действия срещу движението.
По думите му обаче проблемът не може да се реши за един ден, а е необходим "цялостен подход, включващ образование, превантивна работа и последователно наказателно преследване".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!