Ро омираната берлинска университетска клиника "Шарите" (charite.de) ще разследва информацията, че пациенти в някогашната "Германска демократична република" (ГДР) са били използвани, без да знаят като опитни животни за изпитания на лекарства.
Скоро след обединението на двете Германии през 1990 г. се появиха първите съобщения, че западни фармацевтични компании плащали на комунистическия режим в ГДР за такива изпитания.
Списание "Шпигел" (magazin.spiegel.de) пише, че над 600 изследвания в 50 клиники са извършени до падането на
Берлинската стена през 1989 г.. Списанието се позовава на
непубликувани досега документи на източногерманското министерство на
здравеопазването и на Германския институт по медикаментите.
Медикаменти били изпробвани дори върху недоносени бебета, коматозни алкохолици и пациенти с психиатрични заболявания.
Говорителка на "Шарите", една от уважаваните болници в Европа, съобщи, че в е наредено да не бъдат унищожавани и нарязвани за хартиени отпадъци картоните на някогашните пациенти.
Изследователи сега търсят финансиране, за да разследват дали наистина в бившата комунистическа ГДР са били изпълнявани законите и етичните норми за лекарствени тестове, добавя АП.
В публикацията на "Шпигел" се казва, че двама души в някогашната столица на ГДР Източен Берлин са починали при опити с "Трентал" (Trental) - медикамент за подобряване на кръвообръщението, произвеждан от западногерманската компания "Хьохст" (Hoechst ), сляла се по-късно със "Санофи" (Sanofi).
Има информация и за два смъртни случая близо до Магдебург при опити с медикамент срещу кръвно налягане на голямата фирма "Сандоц" (Sandoz), впоследствие купена от могъщата днес швейцарска група "Новартис" (Novartis).
Пациентите не са били в състояние да дадат информирано съгласие, като например 30 недоносени бебета, на които е тестван "Еритропротеин" по поръчка на западногерманска компания, или алкохолици в делириум тременс, на които е даван "Нимодипин" (Nimodipin) на "Байер" (Bayer), подобряващ мозъчното кръвообръщение.
Лабораториите плащали до 800 000 тогавашни западногермански марки (около 400 000 евро) за изследване, уточнява "Шпигел".
На запитване на списанието въпросните компании обяснили, че изнесените сега факти датират от твърде отдавна и че по принцип тестовете на медикаменти се подчиняват на много стриктни протоколи.
Федерацията на изследователите във фармацевтичната промишленост от своя страна "не вижда засега никаква причина да се подозира нещо нередно", изтъква "Шпигел".
Германската регионална телевизия Ем Де Ер (MDR) разкри още през 2010 г. провеждането на такива тестове върху 2000 източногермански пациенти, на които е изпробван антидепресантът "Брофармин" (Brofaromin) на фирма филиал на "Новартис".
В ГДР са изпробвали лекарства върху хора
Берлинската клиника "Шарите" ще разследва дали пациенти в някогашната ГДР са били използвани за изпитания на лекарства
14 май 2013, 12:01
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!