Главната прокуратура на Египет е наредила да се разследват действията на редица дейци от опозицията заради обвинения срещу тях, че са подтиквали привържениците си да свалят управлението в страната, предаде АП.
Специално назначен съдия ще разследва обстоятелствата, посочени в доклад от миналия месец, съдържащ обвинения срещу бившия генерален директор на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ) Мохамад ел Барадеи, който е и носител на Нобеловата награда за мир, срещу бившия египетски външен министър Амр Муса и срещу Хамдин Сабахи, който се кандидатира за президент на изборите, спечелени от Мохамед Морси.
Обвиненията бяха отправени от адвокат, поискал да бъде заведено дело срещу участниците в протестите срещу действията на президента, с които Морси се опита да разшири своите пълномощия, и срещу комисията, изготвила проекта за нова конституция. Политическото напрежение в Египет, предизвикано от тези събития, доведе до остри сблъсъци между противници и привърженици на президента Морси, припомня АП.
Междувременно днес един от членовете на ислямисткия кабинет на Египет
подаде оставка,
заявявайки, че не е съгласен с бавния темп на реформите. Решението му е доказателство за задълбочаващото се разделение в правителството, управляващо във време на политическа криза, предаде Ройтерс.
Мохамед Махсуб, член на центристка партия, подкрепила неотдавна Морси, съобщи чрез профила си във "Фейсбук", че се отказва от портфейла на министър по парламентарните въпроси, защото смята, че кабинетът трябва да се промени по-радикално.
Морси каза, че ще възложи на премиера Хишам Кандил,
независим технократ, да извърши ограничени
промени в състава на
правителството
преди парламентарните избори, които са в началото на идната година. Махсуб обаче намекна, че президентът всъщност искал да бъде сменен и самият премиер. Египет има нужда от "радикално различна политика и методи" на управление, написа подалият оставка министър.
Това е втората оставка на египетски министър в последно време. Първи от кабинета се оттегли министърът на комуникациите Хани Махмуд, който заяви, че не може да се адаптира към начина на работа на правителството.
Другата седмица
премиерът може да смени между шест до осем
министри,
предаде Ройтерс, цитирайки правителствени източници. Очаква се промените да засегнат министерствата на комуникациите, транспорта, развитието на регионите, на електроенергията, петрола, доставките, вътрешната търговия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!