Щ е бъде разширена Националната програма за ваксинопрофилактика на ракови заболявания, причинени от Човешки папилома вирус, като се планира в нея да бъдат включени и момчета. Планира се това да се случи от следващата година.
Това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов, който се включи в инициативата на фондация „Живот с рак“.
Кунчев: Българският антиваксър с 15%, вдига шум като за 115%
Сега Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2021-2024 г. осигурява възможност за безплатна имунизация срещу човешки папилома вируси на момичета на възраст 10-13 г. След планираното разширение в нея ще бъдат включени и момчета.
Инфекцията с човешки папиломавирус (HPV) е вирусна инфекция, която се предава предимно по полов път чрез пряк контакт със заразено лице. Това е най-честата полово предавана инфекция в световен мащаб.
Само една доза ваксина срещу HPV пази от рак
Съществуват повече от 100 вида HPV. Около 40 от тях могат да засегнат половите органи. Най-малко 14 вида HPV, класифицирани като „високорискови“ могат да причинят рак, например цервикален рак при жените. След рака на гърдата цервикалният рак (рак на шийката на матката) е най-разпространеният вид раково заболяване сред жените на възраст 15—44 години в Европа.
„Високорисковите“ видове HPV могат да причинят също ракови заболявания на ануса и на половите органи, включително рак на пениса, както и някои видове рак на главата и на врата, както при мъжете, така и при жените. „Нискорисковите“ видове HPV могат да доведат до появата на генитални и анални брадавици.
Ваксинацията може да предотврати заразяване с HPV и усложненията от него.