Г ълъб, който е прелетял над Тихия океан, ще бъде евтаназиран, защото неволно е нарушил строгите карантинни правила на Австралия, съобщи Би Би Си.
Птицата е изчезнала по време на състезание в американския щат Орегон в края на октомври, преди да се появи в Мелбърн почти два месеца по-късно.
Australia to kill pigeon that travelled across the Pacific Ocean from the US https://t.co/OuQ07XuF41
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 14, 2021
Според австралийските власти гълъбът, който е кръстен Джо, представлява "пряк риск за биосигурността" на местната популация от птици. Затова птицата ще бъде уловена и евтаназирана.
Как обаче тя е стигнала толкова далеч?
Жител на Мелбърн разказва, че е намерил гълъба в своята градина на 26 декември.
"Той беше доста измършавял, затова натроших суха бисквита и я оставих отвън за него", каза мъжът пред агенция АП.
This racing pigeon named Joe survived an extraordinary 8,000-mile Pacific Ocean crossing from the U.S. to find a new home in Australia. Now authorities consider the bird a quarantine risk and plan to kill it https://t.co/5WfDcjYq9c pic.twitter.com/R3J2Y5MMJ1
— CBS News (@CBSNews) January 14, 2021
Мъжът прави кратка проверка в интернет и открива, че птицата, която е регистрирана на собственик в Алабама, е видяна за последно по време на състезание с гълъби в американския щат Орегон.
След като новината за появата на Джо става заглавие в медиите, с мъжа, който го открива, се свързват властите, загрижени за заплахата от инфекция.
Гълъбът все още не е уловен, но Министерството на земеделието, водите и околната среда казва, че пернатото трябва да бъде евтаназирано поради опасността от инфекция за местните птици.
"Единственият възможен резултат за управление на риска за биосигурността е хуманното унищожаване на птицата", казват от министерството.
Не е ясно как гълъбът е успял да прелети близо 13 000 км от САЩ до Южна Австралия, но служителите от министерството смятат, че той вероятно е попаднал на борда на товарен кораб.
Въпреки че е възможно законно да се внесат гълъби в Австралия, процесът е труден и може да струва десетки хиляди долари, като нито един гълъб не е внесен законно от САЩ за повече от десетилетие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!